Η Λάτσιο συνεχάρη την Τότεναμ για την ανατροπή με Λέστερ, θυμίζοντας δικό της επικό comeback

Η εξωπραγματική ανατροπή της Τότεναμ εις βάρος της Λέστερ έγινε αντικείμενο θαυμασμού σε όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη, με την Λάτσιο να βρίσκει πάντως την ευκαιρία να υπενθυμίσει ένα δικό της αντίστοιχο κατόρθωμα σε αγώνα της Serie A.

Όταν το ματς στο "King Power Stadium" έμπαινε το βράδυ της Τετάρτης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν υπήρχε ούτε ένας που να μπορούσε να προβλέψει το φινάλε του.

Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει με 2-1 στην έδρα της Λέστερ και πάλευε με νύχια και με δόντια για το θαύμα της ισοφάρισης, όμως αντ'αυτού όχι απλά βρήκε το ουρανοκατέβατο γκολ αλλά και αυτό της ανατροπής στις... καθυστερήσεις των καθυστερήσεων.

Και τα δύο είχαν εκφραστή τον Στίβεν Μπέρχβαϊν, με το δεύτερο μάλιστα γκολ του Ολλανδού εξτρέμ να δίνει το σύνθημα για την έναρξη ξέφρενων πανηγυρισμών τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις εξέδρες, από τους τρελαμένους παίκτες των σπιρουνιών, το προπονητικό επιτελείο και τους εκδρομείς οπαδούς των Λονδρέζων.

Κατά πολλούς το ματς αυτό θέτει υποψηφιότητα ως εκείνο με το πιο συγκλονιστικό φινάλε στην ιστορία της Premier League, με την Λάτσιο να βρίσκει την ευκαιρία όχι απλά να συγχαρεί τους Λονδρέζους αλλά και να θυμίσει μία δική της αντίστοιχα μεγάλη ανατροπή.