Πήρε ψυχολογία η Robo Markets ΑΕΛ

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (26-24, 13-25, 16-25, 25-14, 15-11)

Η Robo Markets κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής και τελευταίας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την Ανόρθωση στην Κλειστή Αίθουσα «Νίκος Σολωμονίδης» με 3-2 σετ σε αγώνα 115΄’, αλλά με τον πόντο που πήρε η Ανόρθωση μπαίνει στη δεύτερη φάση που θα κρίνει τα πάντα 1η με 34 βαθμούς (όσους και ο Korantina Homes Παφιακός που είναι 2ος). Η Robo Markets ΑΕΛ είναι 3η με 32 βαθμούς και στοχεύει τον τίτλο.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ  με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν αλλά την Ανόρθωση να εξασφαλίζει ένα μικρό, αλλά ουσιαστικό προβάδισμα 13-16. Η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε 17-22, αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» με αντεπίθεση μείωσαν 21-22 και προηγήθηκαν 24-23 για να επιβληθούν σε 29’ 26-24 και να γράψουν το 1-0 σετ.

Η Ανόρθωση έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο σετ.Πήρε από την αρχή διαφορά 09-16, την οποία αύξησε προοδευτικά 11-20 για να κερδίσει 13-25 σε 21’ και να ισοφαρίσει το ντέρμπι σε 1-1 σετ.

Στο καθοριστικό τρίτο σετ η Ανόρθωση κατόρθωσε να πάρει τα ηνία. Προηγήθηκε 11-17 και αύξανε το σκορ για να το φέρει υπέρ της στο 15-23 και  να το τελειώσει 16-25 σε 23’ μετατρέποντας το 1-0 σε 1-2 σετ.

Εντυπωσιακό  το ξεκίνημα της Robo Markets ΑΕΛ στο τρίτο σετ υπό το βάρος του 1-2. Προηγήθηκε 10-02 με την Ανόρθωση να βρίσκει λύσεις μειώνοντας 14-09. Το σετ είχε «ψωμί» με την Ανόρθωση να μειώνει και άλλο 19-13. Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ με σερί 06-01 πήρε το σετ με 25-14 σε 22’ και ισοφάρισε σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο τάϊ – μπρέϊκ οι Λεμερσιανές στο τέλος πήραν διαφορά στην τελική ευθεία κερδίζοντας 15-11 σε 19’ και το ντέρμπι 3-2 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Stedile, Dudnikova,Μoreira,Σπύρου, Παύλου, Πεχλιβάνη – Λίμπερο:Gryban – Στεφανίδη. – Αλλαγές: Κστσουνωτού.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC): Caetano, Βασιλείου, Felinski, Χαραλάμπους, Taylor, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ.