Φοβερό παιχνίδι στη Λάρνακα

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-2 (24-26,25-15, 25-19, 22-25, 15-07)

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κράτησε 119’ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το «Κίτιον» κερδίζοντας μετά από ανατροπή το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2 σετ. Οι δυο ομάδες που είναι απόλυτα ισοδύναμες πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα με πολλές ανατροπές, αλλά στο τέλος μοιράστηκαν τους βαθμούς με την ΑΕΚ όμως να είναι πιο ικανοποιημένη με το δίποντο.

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το πρώτο σετ με την ΑΕΚ να κάνει ένα γρήγορο 07-03, αλλά το UCLan Cyprus ΘΟΙ να ανασυντάσσεται και να προηγείται 07-09 με σερί 00-06. Η ομάδα του Αυγόρου διατήρησε το προβάδισμα 08-12 και 12-16 αποκτώντας ψυχολογία. Οι «κιτρινοπράσινες» αντέδρασαν και με γρήγορο 04-00 ισοφάρισαν  16-16 και βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν 17-16. Το σετ ήταν  πραγματικό ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 17-18, 20-19, 20-21. Η ομάδα του Περόπουλου, παρά το τάϊμ – άουτ του Χρ. Αμύρωτου προηγήθηκε με +3 20-23 σε κομβικό σημείο. Η ΑΕΚ βρήκε ξανά τα αποθέματα και ισοφάρισε 24-24 οδηγώντας ένα εξαιρετικό σετ στους έξτρα πόντους. Οι φιλοξενούμενους σε 30’ κέρδισαν 24-26 και προηγήθηκαν 0-1 στο «Κίτιον».

Η ΑΕΚ επέβαλε πλήρως το ρυθμό της στο δεύτερο σετ. Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν 08-03 και 21-12 για να επιβληθούν 25-15 σε 24’ και να ισοφαρίσουν 1-1.

Οι «κιτρινοπράσινες» είχαν να αντιμετωπίσουν τη σθεναρή αντίσταση των «μελανόλευκων» στα αρχικά στάδια (08-08). Η ΑΕΚ σταδιακά στο τρίτο σετ ανέβασε ρυθμούς 13-08, όμως το UCLan Cyprus ΘΟΙ μείωσε στον πόντο 14-13. Η ΑΕΚ ξέφυγε εν τέλει 24-17  με το UCLan Cyprus ΘΟΙ να επιχειρεί να μείνει στο σετ, αλλά την ομάδα της Λάρνακας να κερδίζει 25-19 σε 24’ και να ανατρέπει το σκορ 2-1.

Παρά το σε βάρος του 1-2 η ομάδα του Αυγόρου μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 00-03 και 04-08.  Το UCLan Cyprus  ΘΟΙ Αυγόρου ήταν καλύτερο, άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ προηγήθηκε 17-20 για να διατηρήσει τα κεκτημένα και να κερδίσει 22-25 σε 28’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2.

Με αποφασιστικότητα μπήκε η ΑΕΚ στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 08-03, αλλά σχετικά γρήγορα το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου μείωσε στο -2 09-07. Η ΑΕΚ όμως με σερί 06-00 πήρε το σετ σε 13’ με 15-07 και τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΕΚ(XΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Scott, Slsnkamenac, Iωάννου, Χαραλάμπους, Βουρκά , Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Jocic, Χρίστου, Μιχαήλ, Όθωνος, Scaric, Eυσταθίου – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Ζυμαράκη, Νικόλα, Λουκά,Κάρυου..