Πρώτη νίκη για ΑΕΚ

ΚΙΤΙΟΝ: ΑΕΚ –ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-13, 25-19, 25-18)

Η ΑΕΚ πέτυχε την 4η αγωνιστική την πρώτη της νίκη. Απέναντι στην Ομόνοια στο ντέρμπι ουραγών μετά την 3η αγωνιστική, κέρισε εύκολα με 3-0 στο «Κίτιον» και ανέκτησε ψυχολογία. Οι «κιτρινοπράσινες» σε 70’ πήραν το πρώτο τρίποντο. Η Ομόνοια πάντα παλεύει. Προσπάθησε και σε αυτό τον αγώνα όμως έχασε και έμεινε στην 8η θέση.

Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα εξασφαλίζοντας τη νίκη στο πρώτο σετ με 25-13 σε 23’ Η Ομόνοια ήταν κοντά στο σκορ (13-12, 16-13) με αποτέλεσμα ο αγώνας να αποκτήσει ενδιαφέρον. Η ΑΕΚ όμως πήρε το σετ με 25-19 σε 24’ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο τρίτο σετ πάλι η Ομόνοια μπήκε καλά και πίεσε την ΑΕΚ 07-05. Οι «κιτρινοπράσινες» με ένα σερί 10-02 καθάρισαν το σετ 17-09 για να κερδίσουν. Η Ομόνοια είχε αξιοθαύμαστη παρουσία μειώνοντας σε 20 -16. Η ΑΕΚ πήρε το σετ σε 23’ 25-18 και τον αγώνα 3-0.

ΑΕΚ (ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Slankamerac, Scott, Iωάννου, Χαραλάμπιυς Στυλιανού, Δημητρίου – Λίμπερο Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Λάρκου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Αντωνίου, Proovel, Mακλάσκι, Καυκαρίδου, Popolitova, Παπασάββα – Λίμπερο: Tσίρακου. – Αλλαγές: Αλεξάνδρου, Μαργιόλα, Χριστοδούλου.