Νίκη… μισό πρωτάθλημα στη Λεμεσό

Τη σημαντικότερη ίσως νίκη τους μέχρι στιγμής πέτυχαν οι παίκτριες της Ανόρθωσης το βράδυ της Τρίτης. Μέσα στη Λεμεσό σε ένα αγώνα με δυο ανατροπές, η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε με 2-3 την εκπληκτική Robo Markets ΑΕΛ και απέχει οκτώ και 10 βαθμούς από τις διώκτριές της Τεχνοοικία ΑΕΚ και Robo Markets ΑΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινες» επέστρεψαν από ένα χαμένο παιχνίδι, αφού έχαναν με 0-2, ισοφάρισαν αλλά δεν έκαναν την ολική ανατροπή. Ωστόσο, η ομάδα της Λεμεσού έχει τις δικές της μαθηματικές ελπίδες στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν.

Η Ανόρθωση ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο σετ και έχοντας ξανά την Άντρεα Χαραλάμπους στην εξάδα δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει 16-25, να προηγηθεί 0-1 και να βάλει πίεση στις «γαλαζοκίτρινες».

Σπουδαίος αγώνας έγινε στο δεύτερο σετ αφού η Robo Markets ΑΕΛ ανέβηκε πάρα πολύ και σε συνάρτηση με την καλή απόδοση της Ανόρθωσης τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Αυτές τελικά, ήταν «κυανόλευκες» και η Ανόρθωση κέρδισε 24-26 ανοίγοντας την ψαλίδα στο σκορ 0-2.

Απ’ εκείνο το σημείο όλα άλλαξαν αφού οι γηπεδούχες πείσμωσαν ήταν κυρίαρχες και κέρδισαν το τρίτο σετ με 25-18 και ακόμα πιο άνετα το τέταρτο 25-13 δημιουργώντας νέα δεδομένα στο ντέρμπι. Το 2-2 μοίρασε τους τρεις βαθμούς στις δυο ομάδες και τα πάντα θα κρίνονταν στο τάϊ – μπρέικ.

ΣΑΛΑ ΑΕΛ: Robo Markets ΑΕΛ – Ανόρθωση 2-3 (16-25, 24-26,25-18, 25-13, 08-15)