Nίκη μετά από σπουδαίο παιχνίδι για την ΑΕΚ

Σε ένα σπουδαίο από κάθε άποψη αγώνα – πραγματικό ντέρμπι, με δυο σετ να κρίνονται στους έξτρα πόντους,  η Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε την ισάξια Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η ομάδα του Αλ. Πέτροβιτς ανέβηκε εκ νέου στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με τη φανέλα της οποίας έκανε ντεμπούτο η Ελλαδίτισσα Ασημίνα Νικολογιάννη, έδειξε ότι φέτος ανέβηκε επίπεδο και διεκδίκησε μέσα στο «Κίτιον» επί ίσοις όροις τη νίκη. Η ομάδα του Θανάση Κατσιγιάννη έμεινε στην 4η θέση με 19 βαθμούς.

Ωραίο θέαμα πρόσφεραν Τεχνοοικία ΑΕΚ και Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο ισοδύναμο πρώτο σετ. Οι «κιτρινοπράσινες» επιβλήθηκαν με 25-21 σε 28 λεπτά και προηγήθηκαν με 1-0. Για πρώτη φορά στην εξάδα της Ολυμπιάδας ήταν η νεαποκτηθείσα Ελλαδίτισσα Ασημίνα Νικολογιάννη.

Γεμάτο ένταση και πάθος ήταν το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να διεκδικούν με πείσμα τον κάθε πόντο. Τελικά, η Τεχνοοικία ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το σετ με 27-25 και αύξησε σε 2-0 το προβάδισμά της.

Εντυπωσιακό ήταν και το τρίτο σετ με τις «κιτρινοπράσινες» και τις «κυανόλευκες» να διεκδικούν επί ίσοις όροις το σετ. Τελικά, οι γηπεδούχες κατάφεραν να επιβληθούν με 28-26 και να κερδίσουν τελικά το ντέρμπι με 3-0 σετ.

Τεχνοοικία ΑΕΚ (ΑΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Ιορδάνους, Γκόγκιτς, Στρίμερ, Νικ. Στυλιανού, Λοβ, Ειρ. Ιωάννου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Αιμ. Δημητρίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Πέτρου, Μποζάνου, Γκούντγουορθ, Χέρβεϊ, Χαραλάμπους, Νικολογιάννη – Λίμπερο: Kούτα. – Αλλαγές: Ψιλογένη.