Τελικά γέλασαν οι «Αμαζόνες»

«Γαλάζιο χρώμα» είχε τελικά το μεγάλο ματς που έγινε στην «Απόλλων Αρένα» μεταξύ Απόλλωνα – ΘΟΙ Αυγόρου.

Η ομάδα του Μάριου Παναγίδη πήρε τη νίκη, αλλά όχι αυτό που ήθελε που ήταν το τρίποντο. Η ομάδα του Απόλλωνα, ανέβηκε στους 18 βαθμούς, αλλά με την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής παραμένει 5η. Το ΘΟΙ τα έπαιξε όλα για όλα για να κερδίσει, πήρε όμως τον βαθμό και ξέφυγε κατά ένα  από την Αναγέννηση.

Οι «γαλάζιες» κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-20 απέναντι στο ΘΟΙ που εμφανίστηκε ανταγωνιστικό και προηγήθηκαν με 1-0 σετ.
Το δεύτερο σετ ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά είχε χρώμα «μελανόλευκο» με το ΘΟΙ να κερδίζει  25-23 και να ισοφαρίζει τον αγώνα βάζοντας δύσκολα πλέον στον Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας επανήλθε στο τρίτο σετ και κέρδισε 25-21 για να επανακτήσει το προβάδισμα με 2-1.

Το ΘΟΙ ήταν εκπληκτικό στο τέταρτο σετ και αφού ξέφυγε στο σκορ κέρδισε με 25-18 ισοφαρίζοντας τον αγώνα. Στο τάι – μπρέικ ο Απόλλων ήταν καταφανώς ανώτερος, κέρδισε με 15-07 και πήρε τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Μ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Ιωαννίδου,Πέρεζ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι, Λεωνίδου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Λ.ΝΟΒΑΚΩΦ): Χατζηκωνσταντίνου, Φορτές, Λεγκρός, Κάρυου, Κάμπος, Μιχαήλ – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Xαραλάμπους, Νικόλα.