Αποκλεισμός για Robo Markets ΑΕΛ

Η Robo Markets ΑΕΛ δεν κατάφερε στη Λεμεσό να ανατρέψει τα δεδομένα και να περάσει στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup. Μέσα σε 1 ώρα και 15 λεπτά ο Α.Ο. Θήρας κέρδισε με 3-0 και μέσα στη Σάλα της Λεμεσιανής ομάδας και προκρίθηκε στην επόμρενη φάση του CEV Challenge Cup Γυναικών. Ο αγώνας έγινες ενώπιον 200 θεατών.

ΣΑΛΑ ΑΕΛ: Robo Markets ΑΕΛ – Α.Ο.ΘΗΡΑΣ 0-3 (12-25, 20-25,15-25)

Πολύ δυνατά μπήκε στο πρώτο σετ η ελλαδική ομάδα και αφού έκανε νταμπλ – σκορ 08-16 αύξησε σε 10 πόντους τη διαφορά 08-18. Η ομάδα της Σαντορίνης ξέφυγε και άλλο 09-21 και «καθάρισε» το πρώτο σετ με 12-25 σε 21 λεπτά. Η ομάδα της Λεμεσού έχασε το σετ αφού έμεινε πίσω στο σκορ από την αρχή.

Η Robo Μarkets ΑΕΛ εμφανίστηκε αλλαγμένη στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ και είδε στα μάτια τον Α.Ο. Θήρας  09-09. Το σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις Σαντορινιές να έχουν όμως ελαφρύ προβάδισμα 16-17. Στο σημείο εκείνο όμως η ομάδα του Γκάγιτς ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 16-21.Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να μείνουν στο σετ 18-22, ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης κέρδισε το σετ 20-25 πέτυχε το 0-2 σε 25 λεπτά και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Oι Λεμεσιανές προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο τρίτο σετ και συμβάδιζαν με την ομάδα του Α.Ο. Θήρας 08-08. Ωστόσο, οι Ελλαδίτισσες κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ 09-13. Οι Σαντορινιές δεν σταμάτησαν και θυμίζοντας την απόδοση του πρώτου σετ ξέφυγαν 13-22 με αποτέλεσμα να κερδίσουν  15-25 σε 20 λεπτά και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Robo Μarkets ΑΕΛ (B. IΒΑΝΟΒΙΤΣ): Παύλου, Κχαταρασβίλι,Μάγκντιτς,  Πεχλιβάνη, Σπύρου, Ζελένοβιτς – Λίμπερο1: Στεφάνου, Λίμπερο 2: Κοκκή. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

Α.Ο.ΘΗΡΑΣ(ΜΠ. ΓΚΑΓΙΤΣ): Φίλντ, Πίλεπιτς,Μερτέκη, Καλανταρίδου, Σιρ, Εμμανουηλίδου – Λίμπερο: Aρτακιανού. – Αλλαγές: Ξανθοπούλου, Καλαντάντζε, Καραφουλίδου, Κοσμίδου.