Απίστευτο ματς και ανατροπή για «Korantina Homes» Παφιακό

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ 3-2 (22-25, 23-25, 25-10, 25-21, 20-18)
Σπουδαίος αγώνας έγινε στη Σάλα «Αφροδίτη» στην Πάφο με τον «Korantina Homes» Παφιακό  να κερδίζει με μεγάλη ανατροπή  3-2 την Αναγέννηση Δερύνειας και με τη δεύτερη νίκη του να κάνει τέσσερεις τους βαθμούς του. Ο αγώνας με τις ανατροπές στο σκορ ήταν εξαιρετικός κρατώντας ψηλά το ενδιαφέρον για δυο ώρες και 20 λεπτά. Η Αναγέννηση έχασε το προβάδισμα του 2-0  και το παιχνίδι. Δέχθηκε την τέταρτη σερί ήττα, αλλά πήρε τον πρώτο της πόντο.
Το ψυχολογικό προβάδισμα πήρε στο ντέρμπι η Αναγέννηση που επικράτησε στο πρώτο σετ του «Κorantina Homes» Παφιακού με 25-22 με τις «πράσινες» να προηγούνται 0-1 στο «Αφροδίτη».
Η Αναγέννηση στο δεύτερο σετ έκανε το βήμα για να πετύχει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις ήττες. Σε ένα κλειστό σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι «πράσινες» κέρδισαν με 25-23 και το ταμπλό έγραψε 0-2.
Στο τρίτο σετ τα δεδομένα άλλαξαν άρδην με τον «Korantina Homes» Παφιακό να παίζει εντυπωσιακό βόλεϊ και παρά το 0-2 σε βάρος του να μην επηρεάζεται. Η Αναγέννηση ήταν κακή αγωνιστικά και μοιραία οι Παφίτισσες ξέφυγαν για να κερδίσουν εύκολα 25-10 μειώνοντας σε 1-2.
Με την ψυχολογία στα ύψη η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία του τέταρτου σετ το οποίο κέρδισε με 25-21 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι – μπρέικ ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Εξαιρετικό ήταν το τάι – μπρέικ με το σετ να διαρκεί 20 λεπτά και την ομάδα της Πάφου να κερδίζει 20-18 και τον αγώνα με 3-2 σετ.
Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Δ. ΜΑΣΙΑΣ):Γιωργάλλα, Τολεντίνο, Μίλκα,Χριστοδούλου,Τίλλει, Τοάζζι – Λίμπερο: Tσαγγάρη. – Αλλαγές: – Αλλαγές: Δημητρίου, Νικολάου.
AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.: Λουκά, Σομπόλ, Παπαγιάννη, Σάντζεζ, Γκρίπαν, Αντωνίου –Λίμπερο: Οικονόμου. – Αλλαγές: Χατζηθωμά, Φραγκέσκου.