Οι «γαλάζιες αμαζόνες» πήραν το ντέρμπι

Με μεγάλο νικητή τον Απόλλωνα ο οποίος πήρε το πρώτο Λεμεσιανό ντέρμπι της σεζόν κερδίζοντας στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» την Robo Markets ΑΕΛ με 3-1 σετ ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2018. Η αγωνιστική πρόσφερε πλούσιο θέαμα αφού Ανόρθωση και Αναγέννηση Δερύνειας συνέθεσαν εξαιρετικό ζευγάρι με τη «Μεγάλη Κυρία» να κερδίζει την εκπληκτική Αναγέννηση με 3-1 που έμεινε όμως (σ.σ. η Δερύνεια χωρίς νίκη). Η Τεχνοοικία ΑΕΚ πέρασε εύκολα από την Τεχνική Σχολή Αυγόρου κερδίζοντας το ΘΟΙ με 3-0 και βρίσκεται στην κορυφή. Εξάλλου, η Ολυμπιάδα Ν. απέδρασε από τη σάλα «Αφροδίτη» κερδίζοντας τον «Κorantina Homes» Παφιακό με 3-1 και πήρε το πρώτο τρίποντο στη χρονιά.

«Αφεντικό» της πόλης ο Απόλλων
«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – Robo Markets ΑΕΛ 3-1 (25-20, 25-19, 20-25, 25-23)
«Αφεντικό» της πόλης είναι ο Απόλλων. Οι «γαλάζιες» του Λεωνίδα Γαϊτανάκη κέρδισαν το ντέρμπι με την Robo Markets ΑΕΛ στην «Απόλλων Αρένα» με 3-1 σετ για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Ο Απόλλων πέτυχε τα δυο στα δυο και έδειξε ότι είναι ομάδα που θα παλέψει για τον τίτλο.

Η Robo Markets ΑΕΛ έχοντας στον πάγκο τον Σέρβο Βέσκο Ιβάνοβιτς έδειξε πολύ θετικά στοιχεία δείχνοντας ότι έχει τα φόντα για πρωταγωνιστική πορεία φέτος.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Απόλλωνα στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής αφού καλύτερος σε κρίσιμα σημεία επιβλήθηκε 25-20 και προηγήθηκε με 1-0 απέναντι στις «γαλαζοκίτρινες».

Οι «γαλάζιες» ήταν πολύ καλές και στο δεύτερο σετ με συνέπεια να επιβληθούν με 25-19 και να πάρουν γερό προβάδισμα για τη νίκη με το υπέρ τους 2-0 στο σκορ.

Το Λεμεσιανό ντέρμπι «άναψε» στο τρίτο σετ αφού οι παίκτριες του Σέρβου προπονητή της Robo Markets ΑΕΛ Βέσκο Ιβάνοβιτς αντέδρασαν και κέρδισαν το σετ με 25-20 μειώνοντας σε ένα πολύ κλειστό αγώνα σε 2-1.

Η ομάδα του Γαϊτανάκη επέστρεψε στο τέταρτο σετ και μετά από ένα πολύ ωραίο αγώνα κέρδισε με 25-23 και πανηγύρισε τη νίκη στο πρώτο Λεμεσιανό ντέρμπι της χρονιάς με 3-1 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Λ. ΓΑΙΤΑΝΑΚΗΣ): Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Β. Ιωαννίδου, Πέρεζ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Zακχαίου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι, Μιχαήλ, Κέστα.

Robo Markets ΑΕΛ(Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Σπύρου, Ζελένοβιτς, Πεχλιβάνη, Μάγκντιτς,Κχαταρασβίλι, Παύλου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Σιάγα ,Κωνσταντίνου, Οικονομίδου, Κατσουνωτού.

Ζορίστηκε αλλά κέρδισε η «Μεγάλη Κυρία»
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-1 (25-22, 25-21, 24-26, 25-08)
Ζορίστηκε, αλλά τελικά πήρε το ζητούμενο που ήταν το τρίποντο η Ανόρθωση κερδίζοντας στην έδρα της την εντυπωσιακή για τρία σετ Αναγέννηση με 3-1 σετ για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η Αναγέννηση κέρδισε τις εντυπώσεις, αλλά «άδειασε» στο τέταρτο σετ με την ομάδα του Μπόσκοβιτς να το εκμεταλλεύεται.

Αιφνιδίασε η Αναγέννηση Δερύνειας και παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο σετ βάζοντας δύσκολα στις πρωταθλήτριες. Μετά από ένα σετ με ωραίο θέαμα η Ανόρθωση επιβλήθηκε 25-22 και πήρε το πάνω χέρι με το 1-0 στον αγώνα.

Ο αγώνας ήταν πολύ ενδιαφέρον και στο δεύτερο σετ με τη «Μεγάλη Κυρία» να κερδίζει την εξαιρετική ξανά Αναγέννηση με 25-21 και να γράφει το 2-0 σετ.

Εντυπωσιακό το τρίτο σετ και εξίσου εντυπωσιακή η Αναγέννηση Δερύνειας η οποία κέρδισε το σετ στους έξτρα πόντους με 26-24 αφού τα πάντα ήταν ανοικτά μέχρι το τέλος, αφού και η Ανόρθωση τα έδωσε όλα για να κερδίσει. Το 1-2 έδωσε ψυχολογική ώθηση στην ομάδα της Δερύνειας.

Το τέταρτο σετ δεν είχε καμιά απολύτως σχέση με τα τρία προηγούμενα. Η Ανόρθωση έπαιξε φοβερό βόλεϊ και δεν άφησε την Αναγέννηση να αντιδράσει. Μοιραία, οι πρωταθλήτριες κέρδισαν 25-08 και πήραν το δύσκολο ομολογουμένως τρίποντο με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Καετάνο, Ριαλά, Ράντονιτς,Σιακίδου, Σταυρινίδου, Βασιλείου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Xαραλάμπους, Κακουρή, Χριστοδούλου.

Άνετη και ωραία η Τεχνοοικία ΑΕΚ
ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ 0-3(13-25, 15-25, 19-25)
Άνετη η Τεχνοοικία ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου κερδίζοντας τη φιλότιμη ομάδα του ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών . Ο αγώνας που έγινε στην παρουσία 60 φίλων της πετόσφαιρας διήρκησε κάτι παραπάνω από 75 λεπτά.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στο πρώτο σετ και αφού ξέφυγε στο σκορ επιβλήθηκε με 25-13 ανοίγοντας το σκορ στο Αυγόρου. Οι «κιτρινοπράσινες» συνέχισαν και στο δεύτερο σετ στον ίδιο ρυθμό με το ΘΟΙ να προσθέτει μόνο δυο πόντους σε σχέση με την παραγωγικότητά του στο πρώτο σετ. Τελικό σκορ ΘΟΙ – Τεχνοοικία ΑΕΚ 15-25 και 0-2 για τις Λαρνακείς. Στο τρίτο σετ η ομάδα του ΘΟΙ πάλεψε τον αγώνα αλλά οι Λαρνακείς πήραν το σετ με 25-19 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Φορτές, Λεγκρός, Χρυσάνθου, Παπαδοπούλου, Μιχαήλ, Χατζηκωνσταντίνου – Λίμπερο: Nικόλα. – Αλλαγές: Xαραλάμπους, Κάρυου.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(AΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Π. Δημητρίου,Γκόγκιτς,Στρίμερ, Λοβ, Αιμ. Δημητρίου, Στυλιανού – Λίμπερο 1 Μοσφιλιώτη , Λίμπερο 2: Kαπιτανή. – Αλλαγές: Kαρακώστα, Στέλλα Ιωάννου.

«Απέδρασε» από την Πάφο
«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: «Korantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.1-3 (22-25, 15-25, 25-23, 20-25)
Σημαντικό τρίποντο, το πρώτο στη σεζόν για την Ολυμπιάδα που επιβλήθηκε στο «Αφροδίτη» του «Korantina Ηomes» Παφιακού με 3-1 σετ. Ο αγώνας ήταν όπως αναμενόταν αρκετά ενδιαφέρον με τις Παφίτισσες να κερδίζουν τις εντυπώσεις, αλλά η εμπειρία των Νεαπολίτισσων φάνηκε σε κρίσιμα σημεία.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τις παίκτριες του Θανάση Κατσιγιάννη να «χτυπούν» εκεί που έπρεπε και να κερδίζουν το πρώτο σετ με 25-22 απέναντι σε ένα ισάξιο «Κorantina Homes» Παφιακό.

Η Ολυμπιάδα έπαιξε εκπληκτικό βόλεϊ στο δεύτερο σετ και αφού ξέφυγε στο σκορ κέρδισε με 25-15 και το σκορ ανέβηκε στο 2-0. Οι Παφίτισσες είχαν πολλά προβλήματα σε αυτό το σετ και το έχασαν.

Ο «Korantina Homes» Παφιακός φάνηκε πολύ «σκληρός» στο τρίτο σετ αφού παρά το 0-2 αντέδρασε όπως έπρεπε και κέρδισε το σετ με 25-23. Οι «μπλε» μείωσαν σε 1-2 σε ένα σετ όπου και η Ολυμπιάδα έπαιξε ωραίο βόλεϊ και έχασε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Κατσιγιάννη δεν πτοήθηκε και στο τέταρτο σετ επιβλήθηκε με 25-20 εξασφαλίζοντας τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα με 3-1 σετ.

Korantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Γιωργάλλα, Τολεντίνο, Μίλκα, Χριστοδούλου, Χατζηλαμπρή, Τοάζζι – Λίμπερο: Tσαγγάρη. – Αλλαγές: Δημητρίου, Τάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Μορόνου, Γκούντγουορθ, Πέτρου, Χαραλάμπους, Χέρβεϊ Γεωργιάδου , – Λίμπερο 1: Kούτα, – Λίμπερο 2: Xρ. Μαραγκού. – Αλλαγές: Oικονομίδου, Μποζίνου, Προκοπίου, Χαραλαμπίδου.

Λεζ. Τεχνοοικία ΑΕΚ και Ανόρθωση συνέχισαν με νίκες στη δεύτερη αγωνιστική. (Σ.Σ. Φάση από τον αγώνα του Σούπερ Καπ την Τρίτη 09 Οκτωβρίου 2018). Δυο νίκες πέτυχε και ο Απόλλων.