Επίδειξη δύναμης από Πορτογαλία

Προσπάθησε όσο μπορούσε, δεν μπόρεσε να αποφύγει η Εθνική Κύπρου γυναικών την ήττα από την Πορτογαλία.

Παρά το δυνατό ξεκίνημα στην αρχή του σετ, η Εθνική Πορτογαλίας που έκανε αναγνωριστικό παιγνίδι, κατάφερε στη συνέχεια να επιβάλει τον ρυθμό της, να προηγηθεί στο σκορ με 9-4, να ξεφύγει με 14-5 και να ολοκληρώσει το πρώτο σετ με 25-11.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε και πάλι δυνατά παίρνοντας προβάδισμα (5-3) σε μια προσπάθεια να ξαναμπεί στις απαιτήσεις του αγώνα.
Η συνέχεια εξελίχθηκε σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να προχωράνε πόντο με πόντο και στην πιο κρίσιμη καμπή του σετ η Πορτογαλία κατάφερε να περάσει μπροστά 19-17 και 23-20. Η Αννη Προκοπίου με άσσο ξανάβαλε την Εθνική μας στην διεκδίκηση του σετ (23-22), όμως οι αντίπαλες παίκτριες φρόντισαν να κερδίσουν το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ η Κύπρος πάλεψε όσο μπορούσε, ήταν πίσω στο σκορ, έκανε όμως μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 21-19. H Πορτογαλία όπως και στο δεύτερο σετ, άντεξε στην πίεση και πήρε το τρίτο σετ με 25-20 και την νίκη με 3-0.

Τον αγώνα παρακολούθησαν μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ Μιχάλης Κρασιάς, ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Γιώργος Χρυσοστόμου, αρκετά μέλη του ΔΣ της ΚΟΠΕ καθώς και η πρέσβειρα της Πορτογαλίας στην Κύπρο κυρία Βάντα Σεγκουέϊρα.

ΚΥΠΡΟΣ (Λοϊζος Λοϊζου): Ζεμπύλα, Στ. Ιωάννου, Ριαλά, Χατζηκωστάντα, Πεχλιβάνη, Χατζηχαραλάμπους, (λίμπερο) Δαυϊδ, Χριστοφόρου, αλλαγές: Δημητρίου, Προκοπίου, Ειρ.Ιωάννου.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ούγκο Σίλβα): Ολιβέϊρα, Ντουράο, Ροντρίγκες, Καβαλένκα, Λόπες, Γκόμες (λίμπερο) Ρεσέντε, αλλαγές: Μόουρα, Καβαλκάντι, Φιγκουέϊρας, Κλεμέντε, Μαϊα.