Tο Κυπριακό beach volley έγινε Παγκόσμιο στη Σόφια!

Tο κυπριακό beach volley έγινε… παγκόσμιο στη Σόφια. Το Σάββατο 22 Μαϊου 2021 οι Daria Gusarova και Erica Nystrom προκρίθηκαν στα ημιτελικά του World Tour Star 1 σε μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του αθλήματος.

Για πρώτη φορά στα χρονικά η μικρή Κύπρος αγωνίζεται σε ημιτελικό World Tour.

Στo δρόμο για το μετάλλιο και τον Τελικό τα κορίτσια θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή 23 Μαϊου 2021 στις 10:00 το πορωί τις Agudo/ Gadi από τη Βενεζουέλα.

Το Σάββατο στις 12:30 οι Gusarova και Nystrom αντιμετώπισαν τις Tolentino και Savinije από τις Ολλανδικές Αρτίλες κερδίζοντας με 2-0 σετ. Η κυπριακή ομάδα ήταν ανώτερη κερδίζοντας με 21-14 και 21-19 τα σετ και πήραν την πρόκριση για τις «8».

Στα προημιτελικά αντίπαλες της ομάδας μας ήταν οι Λιθουανές Dumbauskaiite και Grudziskaite με τις Gusarova και Νystrom να κερδίζουν μετά από παλληκαρίσια εμφάνιση με 2-1 σετ και να προκρίνονται στα ημιτελικά. Στο πρώτο σετ η ομάδα μας ήταν «χάρμα ιδέσθαι» κερδίζοντας 21-12 ανοίγοντας το σκορ. Η ομάδα της Λιθουανίας στο δεύτερο σετ κέρδισε 21-16 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Το σετ και η πρόκριση κρίθηκε στο τρίτο σετ με την ομάδα μας να κερδίζει 20-18 κερδίζοντας πανηγυρικά με 2-1 σετ.

Σημειώνεται ότι η έμπειρη Erica Nystrom «ειδικεύεται» να αγωνίζεται με νεάνιδα παίκτρια, αφού με αυτή τη σύνθεση είχε μεγάλες επιτυχίες με την Εθνική Φινλανδίας.

Σε περίπτωση νίκης η κυπριακή ομάδα θα αντιμετωπίσει στο Μεγάλο Τελικό στις 16:00 τις νικήτριες του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ των Αυστριακών Klinger D. Και Klinger R.  και των Αμερικανίδων Wheeler και Quiggle. Σε περίπτωση ήττας το κυπριακό δίδυμο θα αγωνιστεί με τις ηττημένες στο Μικρό Τελικό με στόχο το χάλκινο μετάλλιο που θα αρχίσει στις 14:00 την Κυριακή 23 Μαϊου 2021.