Επαναληπτικοί «φωτιά» σε «Θεμιστόκλειο» και «Αφροδίτη»

Η πρόκριση στους ημιτελικούς του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών θα κριθεί στους επαναληπτικούς προημιτελικούς που θα διεξαχθούν τη Δευτέρα 09 Μαρτίου 2020 στις 20:00. Aπό τους πρώτους προημιτελικούς της Παρασκευής προβάδισμα πήραν η Ανόρθωση, η Αναγέννηση Δερύνειας, το ΑΠΟΕΛ και η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα. Δεν αποκλείεται η πρόκριση να κριθεί σε χρυσό σετ.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ

Το διπλό της Ανόρθωσης με τη νίκη 1-3 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία», αλλάζει τα δεδομένα. Η «Μεγάλη Κυρία» έχει το προβάδισμα και θα επιδιώξει να ολοκληρώσει αυτό που άρχισε την Παρασκευή. Μέσα σε δυο ημέρες οι ομάδες δεν έχουν να αλλάξουν πολλά άρα οι δυο προπονητές Κ. Χριστοφιδέλης (Ανόρθωση) και Σ. Σάββα (Ομόνοια) δεν θα έχουν εκπλήξεις.

Η Ομόνοια για να προκριθεί πρέπει να επαναλάβει την εμφάνιση που έκανε την 10Η αγωνιστική του πρωταθλήματος όταν κέρδισε 0-3 στο «Θεμιστόκλειο». Η Ανόρθωση προκρίνεται με οποιαδήποτε νίκη αλλά και ήττα 2-3. Η Ομόνοια ζητεί νίκη 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Με ανακοίνωσή της η πετοσφαιρική Ανόρθωση τιμώντας την Ημέρα της Γυναίκας θα επιτρέψει την δωρεάν είσοδο στο ντέρμπι στις Γυναίκες που θα το παρακολουθήσουν.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ

Τα δεδομένα του πρώτου προημιτελικού της Παρασκευής στη Δερύνεια με τη νίκη της Αναγέννησης 3-2 δημιούργησε καταστάσεις «άγριας ομορφιάς» στον επαναληπτικό. Η πρόκριση μπορεί να κριθεί στους  πόντους ή στο χρυσό σετ εάν ο Green Air Παφιακός κερδίσει 3-2.

Οι δυο ομάδες μετά από ένα αγώνα 145’ πρέπει να επανέλθουν σε δυο ημέρες και να ανταπεξέλθουν σε τέτοιας υφής αγώνα. Ο κόουτς του Green Air Παφιακού Θ. Στράντζαλης οφείλει να δουλέψει και στην ψυχολογία αφού η ομάδα του έχασε τον τέταρτο σερί  αγώνα με 2-3. Η Αναγέννηση πάει στην Πάφο με καλή ψυχολογία.

ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ που έκανε μια από τις καλύτερές του εμφανίσεις την Παρασκευή στον πρώτο προημιτελικό, δείχνει ομάδα που δούλεψε πολύ για τους αγώνες του Κυπέλλου και θέλει επιτακτικά την πρόκριση στα ημιτελικά.  Η νίκη που πέτυχε με 3-0 την Παρασκευή τού δίνει σαφές πλεονέκτημα, αλλά μέσα στο Παραλίμνι τα δεδομένα είναι διαφορετικά. Βεβαίως, η ομάδα του Γ. Λάϊου παίζει για τρία αποτελέσματα αφού τον βολεύει και ήττα 2-3.

Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. θα παίξει τα ρέστα της στην έδρα της για την πρόκριση διεκδικώντας αρχικά να κερδίσει 3-0 ή 3-1 για να κριθούν τα πάντα στο χρυσό σετ.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα επικράτησε στον πρώτο προημιτελικό της Παρασκευής με 1-3 ως τυπικά φιλοξενούμενη και θα επιδιώξει να ντουμπλάρει τις νίκες της για να μην ρισκάρει την πρόκριση στα ημιτελικά. Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίνονται με τρία αποτελέσματα και με ήττα ακόμα με 2-3 σετ.

Η ΑΕ Καραβά θα το παλέψει παρά το μειονέκτημα της ήττας με 1-3 την Παρασκευή. Στόχος των Καραβιωτών να ελέγξουν τον ρυθμό και να κερδίσουν τον αγώνα 0-3 και 1-3 για να τα παίξει όλα για όλα στο χρυσό σετ.