Πάει να υπερασπιστεί τον τίτλο της η Ομόνοια

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (25-21, 22-25, 18-25, 25-18, 07-15)

Στους Τελικούς των πλέϊ-οφς προκρίθηκε την Παρασκευή η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» μετά από ένα εξαιρετικό αγώνα κέρδισαν την N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ, συμπλήρωσε τις τέσσερις νίκες που απαιτούνται και έκλεισαν θέση στη διεκδίκηση του Τίτλου. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να διεκδικήσει τη διεξαγωγή και άλλου ημιτελικού, αλλά δεν άντεξε στο πέμπτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» θα διεκδικήσουν πλέον την 3η θέση.

Πολύ κλειστός ήταν ο αγώνας στα δυο πρώτα σετ με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις και τα σετ. Στο πρώτο οι «ερυθρόλευκοι» με τον «αέρα» της έδρας προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας 25-21 σε 25’. Η Ομόνοια αντέδρασε προηγήθηκε 18-22 και κατάφερε να επιβληθεί 22-25 σε 29’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο 09-09. Ακολούθως, η Ομόνοια πήρε τα ηνία για να επιβληθεί  18-25 σε 25’ ανατρέποντας το σκορ 1-2.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να διεκδικήσουν τη νίκη στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 13-07. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν καλύτεροι και προηγήθηκαν 23-18 για να κερδίσουν 25-18 σε 24’ ισοφαρίζοντας 2-2 τον αγώνα.

Στο τάϊ – μπρέικ η Ομόνοια ξέφυγε με 03-08 και 05-11 δείχνοντας αποφασισμένη να κερδίσει τον αγώνα. Οι «πράσινοι» έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό κερδίζοντας με 07-15 σε 14’ και τον αγώνα 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(T. GALIBARTI): Χρυσοστόμου, Brook, Guzman, Σιαπάνης, Pineiro, Zηκάκης –Λίμπερο: Αντωνίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Ruiz, Σ.Πετρακκίδης, Alves, Ελευθερίου, Reinaldo, Aλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης.