«Καθάρισε» μετά το δεύτερο σετ

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το ζητούμενο και την τρίτη εκ των τεσσάρων νικών που χρειάζεται για να περάσει στους τελικούς των πλέϊ –οφς η πρωταθλήτρια Ομόνοια. Την Παρασκευή στον πρώτο ημιτελικό της σειράς με την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με 3-1 σετ και πλέον χρειάζεται άλλη μια για να πάει στους τελικούς. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που άντεξε μέχρι το δεύτερο σετ ψάχνει τη νίκη στο «Σπύρος Κυπριανού» αλλιώς αποχαιρετά την προσπάθεια για τους τελικούς.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ κλειστό με την Ομόνοια να προηγείται 07-05 αλλά την N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα να προηγείται 09-10. Η Ομόνοια ξέφυγε 18-12 και διατήρησε το προβάδισμα 21-16. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 22-20, αλλά οι «πράσινοι» πήραν το σετ 25-22 σε 29’ και άνοιξαν το σκορ.

Η N. Papas Group μπήκε πού καλά στο δεύτερο σετ και είχε το προβάδισμα 06-10. Η ομάδα του Galiberty είχε καλή απόδοση, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 15-15. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με δυο πόντους 17-19. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα πήρε το σετ με 22-25 σε 29’ και ισοφάρισε σε 1-1.

Τα τρίτο σετ ήταν το ίδιο κλειστό όπως το πρώτο. Η Ομόνοια προηγήθηκε 06-05 και λίγο αργότερα δημιούργησε διάφορα ασφαλείας που έφθασε στα επίπεδα του 20-12 και κέρδισε 25-16 σε 26’. Η Ομόνοια ήταν ανώτερη και στο τέταρτο σετ κάνοντας εκπληκτικό σερί και προηγήθηκε 20-10 κερδίζοντας 25-14 σε 23’ και τον αγώνα 3-1 σε 107’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, Ruiz, Alves, Προδρόμου, Αλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Τ. GALIBERTY): Σιαπάνης Guzman, Pineiro,Χρυσοστόμου, Brook, Zηκάκης – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Σίσκου, Καλαφάτης.