Κέρδισε και πήρε πλεονέκτημα η Ανόρθωση

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (27-25, 25-21, 19-25, 21-25, 15-12)

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στο Αθλητικό Κέντρο «Θεμιστόκλειο» επί του Green Air Παφιακού με 3-2 σετ για την 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι δυο ομάδες στο φινάλε ισοβάθμισαν στην 2η και 3η θέση με 28 βαθμούς και συγκρούονται στα πλέϊ – οφς σε μεγάλα παιχνίδια. Η Ανόρθωση ευνοείται στην ισοβαθμία, αφού έχει καλύτερο συντελεστή  στα σετ. (Ανόρθωση 09 νίκες – 05 ήττες 33 σετ υπέρ – 20 σετ κατά και Green Air  Παφιακός 09 νίκες – 05 ήττες 35 σετ υπέρ – 22 σετ κατά). Οι δυο ομάδες ξεκινούν τις μάχες των πλέϊ –οφς από το «Θεμιστόκλειο» με το σκορ στο 1-1 νίκες. Η ομάδα που θα πετύχει 4 νίκες πάει στους τελικούς.

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο σετ η Ανόρθωση επικράτησε του Green Air Παφιακού με 27-25 σε 34’ κάνοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση κατάφερε στα κρίσιμα σημεία να επιβληθεί με 25-21 σε 32’ και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ άνηκε στον Green Air Παφιακό μετά τα μέσα του σετ και το 11-12 για την ομάδα του Στράντζαλη. Οι Παφίτες ξέφυγαν με 17-23 για να κερδίσουν 19-25 σε 29’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Ο Green Air Παφιακός είχε τα ηνία στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε 08-11 και 10-15. Η Ανόρθωση πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 17-19 σε ένα πολύ ανταγωνιστικό σετ. Ο Green Air Παφιακός ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με +4 17-21. Οι παίκτες του Στράντζαλη διαμόρφωσαν το 18-22 με την ομάδα του Χριστοφιδέλη να προσπαθεί για να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Green Air Παφιακός κράτησε και σε 30’ κέρδισε 21-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον αγώνα.

Στο τάϊ – μπρέικ που θα έκρινε τα πάντα στο ντέρμπι μετά το αρχικό 03-03, η Ανόρθωση πήρε τρεις πόντους, έναντι ενός του Green Air Παφιακού και προηγήθηκε 06-04. Ωστόσο, οι παίκτες του Θ. Στράντζαλη ισοφάρισαν 07-07, με την Ανόρθωση να προηγείται 08-07 στην αλλαγή του taraflex. Η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε εκ νέου με σερί 04-00 πόντους 11-07 σε ένα κρίσιμο σημείο του πέμπτου σετ. Οι δυο ομάδες μάχονταν με πείσμα για τη νίκη ενόψει πλέϊ –οφς, αλλά η Ανόρθωση είχε πάντα τα ηνία 12-08 και 13-09. Με το σκορ στο 13-10 ο κόουτς Κ. Χριστοφιδέλης κάλεσε τάϊμ – άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του ωστόσο ο Green Air Παφιακός ήταν  απειλητικός μειώνοντας σε 13-11. Η Ανόρθωση όμως κατόρθωσε να κερδίσει 15-12 σε 19’ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Τorres, Romanuti, Strugarevic, Σαββίδης, Δημητρίου, Haapkoski – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Κοντός, Π. Χρυσοστόμου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Ανδρέου, Miranda, Caetano, Verissimo, Οικονομίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.