Σπουδαίο διπλό με στιλ πρωταθλήτριας για την Ομόνοια

Ο τίτλος του θέματος αντικατοπτρίζει πλήρως τα όσα έγιναν το βράδυ της Δευτέρας στο Αθλητικό Κέντρο «Θεμιστόκλειο». Παίζοντας σαν πρωταθλήτρια, η Ομόνοια πέρασε από τη Λεμεσό κερδίζοντας σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 09 αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την Ανόρθωση με 0-3 σετ σε 88’.

Οι «πράσινοι» που είχαν εκτός αποστολής τον Αχιλλέα Πετρακκίδη πέρασαν στην κορυφή με 20 βαθμούς όσους και ο Green Air Παφιακός. Ωστόσο, η Ομόνοια είναι 1η αφού έχει συντελεστή +14, ενώ ο Green Air Παφιακός +13. Η Ανόρθωση μετά την ήττα της έμεινε 4η με 17 βαθμούς, ένα πίσω από την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα και δυο πάνω από Αναγέννηση και ΑΠΟΕΛ.
Το ντέρμπι ήταν απόλυτα ισοδύναμο στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες. Η Ανόρθωση προηγείτο και η Ομόνοια ισοφάριζε. (02-02, 05-05, 07-07, 08-08). Η Ομόνοια πήρε πρώτη τον ένατο πόντο και προηγήθηκε 08-09. Οι «τριφυλλοφόροι» ξέφυγαν με +4 και προηγήθηκαν 10-14 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ανόρθωσης Κώστα Χριστοφιδέλη να πάρει τάϊμ – άουτ. Παρά τις οδηγίες του Ελλαδίτη προπονητή η Ομόνοια πήρε και νέο πόντο γράφοντας το 10-15.

Οι παίκτες του Σάββα Σάββα είχαν τον έλεγχο σε αυτό το σημείο με το σκορ στο 11-17. Η Ανόρθωση όμως βρήκε τα αποθέματα και αντέδρασε, μειώνοντας σε 15-18. Η Ομόνοια εξασφάλισε μια καλή διαφορά σε κομβικό σημείο 16-21 με τον Χριστοφιδέλη να καλεί σε νέο τάϊμ – άουτ. Οι «πράσινοι» ήθελαν να τελειώσουν το σετ, το «καπάρωσαν» με το 17-23 και επικράτησαν 18-25  σε 29’. Το 0-1 για την Ομόνοια μέσα στο «Θεμιστόκλειο» ήταν γεγονός.

Η Ανόρθωση επιχείρησε να διαμορφώσει υπέρ της δεδομένα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 04-02 με την  Ομόνοια όμως να ισοφαρίζει. Η «Μεγάλη Κυρία» έφυγε εκ νέου με τρεις  πόντους 07-04 αυτή τη φορά αλλά δεν κράτησε, αφού το «τριφύλλι» ισοφάρισε 07-07 και προηγήθηκε 07-08. Οι παίκτες του Σ. Σάββα προηγήθηκαν με +2 08-10, αλλά η αντίδραση των συναδέλφων τους του Κ. Χριστοφιδέλη ήταν άμεση και ισοφάρισαν 10-10. Η Ομόνοια έδειχνε να πατά καλύτερα και ξέφυγε με το αγαπημένο της +2 12-14 για να ζητήσει νέο τάϊμ – άουτ ο Ελλαδίτης κόουτς της Ανορθώσεως.

Η Ομόνοια όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο σετ ξέφυγε με τρεις πόντους 13-16 αναγκάζοντας ξανά την Ανόρθωση να κυνηγά στο σκορ. Η Ανόρθωση άσκησε πίεση και μείωσε στον πόντο 15-16, αλλά εκ νέου οι «πράσινοι» διατηρούσαν τα ηνία 15-19  με σερί 00-03.  Η «Μεγάλη Κυρία» όμως είναι πολύ ανθεκτική και μείωσε στον πόντο 19-20 κάνοντας το παιχνίδι ξανά ντέρμπι, ενώ ισοφάρισε 21-21. Το παιχνίδι απέκτησε φοβερό ενδιαφέρον με την Ομόνοια στα τελευταία στάδια να προηγείται 23-24 και να τελειώνει το σετ 23-25 σε 30’. Η Ομόνοια πήρε σκορ νίκης με το 0-2 σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη από το 0-2, η Ομόνοια ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σερί 00-04 και ανάγκασε εσπευσμένα τον Κ. Χριστοφιδέλη να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Ο Ελλαδίτης κόουτς προχώρησε σε αλλαγή του πασαδόρου του βάζοντας  τον Π. Χρυσοστόμου αντί του Φινλανδού Niko Haapakoski για να αλλάξει τα δεδομένα και λίγο αργότερα  πέρασε στον αγώνα τον νεαρό Α. Χριστοφόρου αντί του Β. Δημητρίου. Οι αλλαγές βοήθησαν αφού το 01-05 έγινε γρήγορα – γρήγορα 05-06.

Η ομάδα του Σ. Σάββα διατηρούσε τα υπέρ της δεδομένα αυξάνοντας ξανά τη διαφορά στους τέσσερεις πόντους 07-11. Οι παίκτες του Κ. Χριστοφιδέλη φάνηκαν να επανέρχονται και μείωσαν στο -2 10-12  με σερί 03-01 αφού δεν είχε άλλη επιλογή. Ωστόσο, η Ομόνοια βρήκε το αντίδοτο και ξέφυγε με έξι πόντους 11-17 τη στιγμή που ο βασικός πασαδόρος της Ανορθώσεως N. Haapakoski παρέμενε στον πάγκο. Ο κ. Χριστοφιδέλης στην προσπάθειά του να αλλάξει τα δεδομένα πέρασε στον αγώνα και τον αρχηγό Ι. Κοντό αντί του Α. Σαββίδη.

Η Ομόνοια έπαιξε αρκετά καλά και με το υπέρ της 14-21 ήταν κοντά στη σπουδαία νίκη παρά το γεγονός ότι η Ανόρθωση δεν τα παράτησε αφού μείωσε στο -3 19-22. Οι «πράσινοι» δεν κοίταξαν πίσω, κέρδισαν  με 19-25 σε 29’ και πήραν τη σπουδαία νίκη  0-3 σετ.

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (18-25, 23-25, 19-25)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Ηaapakoski, Τorres, Σαββίδης, Romanutti, Στρουγκάρεβιτς, Δημητρίου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Π. Χρυσοστόμου, Κοντός
Στην αποστολή:, Πρωτοψάλτης, Χατζηδημητρίου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ):Alves, Reinaldo, Ruiz, Αλεξίου, Ελευθερίου, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.
Στην αποστολή: Σ. Πετρακκίδης, Χρίστου, Παναγιώτου,Kuvshinov,Mάτσας