Ερυθρόλευκο το βαρωσιώτικο ντέρμπι

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα συνέχισε την πολύ καλή της πορεία κερδίζοντας στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι την Ανόρθωση με 3-2.

Το σπουδαίο παιχνίδι κράτησε 140’ με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 2-0, τους «κυανόλευκους» να ισοφαρίζουν 2-2 και στο τέλος την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει 3-2 σε άλλο ένα ντέρμπι που ήταν τηλεοπτικό και κρίθηκε στα σημεία.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να κερδίσει 25-21 σε 29’ την Ανόρθωση στο πρώτο σετ και άνοιξε το σκορ. Η έναρξη του δεύτερου σετ έδειχνε ότι οι δυο ομάδες θα ήταν ισοδύναμες (05-05). Ο αγώνας συνέχισε να είναι συναρπαστικός (11-11).

Η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με μικρή διαφορά (15-13, 23-20) για να πάρει το σετ σε 30’ 25-21 και να προηγηθεί 2-0 στο βαρωσιώτικο ντέρμπι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να διατηρούν τα ηνία και στο τρίτο σετ (08-06). Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με την Ανόρθωση να προηγείται 10-11. Η «Μεγάλη Κυρία» έδειχνε ότι δεν ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι και διατηρούσε το μικρό προβάδισμα (14-16). Η Ανόρθωση κέρδισε το σετ με 19-25 σε 26’ και έμεινε «ζωντανή» στον αγώνα 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ τα πάντα ήταν ανοικτά με την Ανόρθωση να έχει ένα μικρό προβάδισμα (09-11). Το «βαρωσιώτικο είχε φοβερή πλοκή με την Ανόρθωση να προηγείται 12-15, αλλά την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει 16-16. Ωστόσο, η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 19-23 και ισοφάρισε το ντέρμπι κερδίζοντας το σετ 20-25 σε 28’ .

Στο πέμπτο σετ τα πάντα θα κρίνονταν στην ομάδα που θα εξασφάλιζε διαφορά. Το πέτυχε η ομάδα του Culiberti κερδίζοντας 15-10 σε 20’ και τον αγώνα 3-2 σετ.

N. Papas Group Νέα ΣΑΛΑΜΙΝΑ(T. GULIBERTI): Dulchev, Σιαπάνης, Guzman, Zηκάκης, Brook, Α. Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Aντωνίου.  – Αλλαγές: Σλίσκου, Βαρνάβα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(K. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Torres, Ηaapakoski, Δημητρίου, Romanutti, Σαββίδης, Strugarevic – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Χρυσοστόμου.