Η «μπίλια έκατσε στο μπλε»

Σε ένα ντέρμπι πραγματική - «ρουλέτα» που δικαίωσε τις προσδοκίες ο Green Air Παφιακός κέρδισε την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-2 στο «Αφροδίτη»  και πήρε τη δεύτερη σερί νίκη έστω και δίποντη. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πάρα πολύ καλοί αλλά επέστρεψαν στη Λεμεσό με ένα βαθμό. Ο αγώνας διαφήμιση το βόλεϊ είχε τρεις ανατροπές και είχε διάρκεια 124’

Πολύ καλά άρχισε ο Green Air Παφιακός και προηγήθηκε 03-00. Σταδιακά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα ισοζύγισε και ο αγώνας έγινε ντέρμπι 09-09. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου όμως βρήκε εκ νέου τα πατήματά της και προηγήθηκε 14-10, ενώ παγίωσε αυτή τη διαφορά στο σκορ 16-12. Ο Green Air Παφιακός πατούσε καλύτερα και κέρδισε 25-18 σε 29’ για να προηγηθεί με 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν ισοζυγισμένο με τους Παφίτες να προηγούνται 10-09. Ωστόσο, οι Βαρωσιώτες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 13-15 σε ένα καθοριστικό σημείο. Η N. Papas Group ήταν πιο καλοί και ξέφυγαν 13-18 για να κερδίσει με 18-25 σε 27’ να «πληρώσει» τον Green Air Παφιακό με το ίδιο «νόμισμα» ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ψυχολογία μετά την ισοφάριση και προηγήθηκαν 05-09 στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Caliburti είχε τις λύσεις να διατηρεί το προβάδισμα 13-17 και όδευε στην ανατροπή του σκορ. Κάτι που πέτυχε αφού κέρδισε με 21-25 σε 32’ μετά από ένα ωραίο σετ ανατρέποντας τα δεδομένα.

Με το 1-2 σε βάρος του ο Green Air Παφιακός δεν είχε άλλη λύση. Μοιραία μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 11-05 δείχνοντας ότι ήταν το «αφεντικό» του σετ. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να υπερέχουν και ήταν μπροστά με +6 16-10 βάζοντας δύσκολα στους «ερυθρόλευκους». Ο Green Air Παφιακός έβαλε βάσεις ισοφάρισης 22-16 για να κερδίσουν 25-18 σε 28’ ισοφαρίζοντας 2-2. Πλέον τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ.

Στο σετ ρουλέτα οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να ανασάνουν 11-11 με εναλλασσόμενη υπεροχή με τον Green Air Παφιακό να κερδίζει 15-13 σε 18’ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Shvalev, Caetano, Παφίτης, Knezevic, Verissimo, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Ν.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Τ. GALIBURTI):Dulchev, Ζηκάκης, Brooke, Σιαπάνης, Χρυσοστόμου, Guzman – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Σίσκου.