Βόλεϊ Ανδρών: Με το δεξί η Ομόνοια

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις της με στόχο τη διατήρηση του τίτλου η ΟΜΟΝΟΙΑ. Στην πρεμιέρα της κέρδισε τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2023 σε αγώνα που ολοκλήρωσε τη 2η αγωνιστική του 47ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-0 σε 1’20’. Για την ομάδα της Δερύνειας ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας στο πρώτο σετ ήταν κλειστός με την ΟΜΟΝΟΙΑ να προηγείται 20-17 και 24-21 για να κερδίσει με 25-21 σε 23’ και να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και έκτισαν διαφορές (19-13, 20-14, 21-15) για να επικρατήσουν 25-21 σε 28’ κάνοντας το 2-0 σετ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ εξασφάλισε μεγάλες διαφορές στο τρίτο σετ (11-05, 18-09, 22-13) για να επικρατήσει με 25-13 σε 23’ και να κερδίσει 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Antipkin, Barreto, Αλεξίου, Eλευθερίου, Dvoronen, Perreira – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Aλλαγές: Παπαδημητρίου, Χατζηφιλίππου, Λοίζου, Μαυρομμάτης, Βασιλείου, Στυλιανού.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(S. STEFANOVIC): Αντωνιάδης, Araujo, Iliev, Καραγιάννης, Antonic, Vanags – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου – Αλλαγές: Κουμής, Πέτρου, Σιαπάνης, Τurumkin.