Σούπερ ο ΑΠΟΕΛ στην Πάφο

Τεράστια νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στην Πάφο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν μέσα στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» τον Kuutio Homes Παφιακό με 3-1 σετ σε 02 ώρες 10’ και έδειξε τη φετινή δυναμική του. Ο Kuutio Ηomes Παφιακός που είχε στη σύνθεσή του τον Jimenez δέχθηκε την πρώτη του ήττα και οπισθοχώρησε βαθμολογικά.

Ο Kuutio Ηomes Παφιακός άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 1-0 επικρατώντας 25-19 σε 27’. Στο δεύτερο σετ έγινε μάχη για τη νίκη με το ΑΠΟΕΛ να επικρατεί 24-26 σε 32’. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ανατροπή, αφού η παφιακή ομάδα έφθασε μια ανάσα από το σετ, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν και επικράτησαν για να ισοφαρίσουν 1-1.

Μετά το 1-1 η ψυχολογία ήταν με το μέρος του ΑΠΟΕΛ που κατάφερε στο τρίτο σετ  να διατηρεί διαφορά ασφαλείας 07-11, 10-14, αλλά ο Kuutio Homes Παφιακός μείωσε 20-19. Στο τέλος του σετ ο ΑΠΟΕΛ ήταν  αποφασιστικός και  επιβλήθηκε 22-25 σε 32’ γυρίζοντας τον αγώνα.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΠΟΕΛ είχε ξανά το προβάδισμα 10-14 με τον Kuutio Ηomes Παφιακό να μειώνει σε 21-23, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν και κέρδισαν 21-25  σε 30’ και τον αγώνα 1-3 σετ.

KUUTIO HOMES ΠΑΦΙΑΚΟΣ(R. VASILJIEV): Kollo, Παναγιωτίδης, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο: Γ. Χρυσοστόμου, Χριστίδης – Αλλαγές: Μιχαήλ, Jimenez, Σαββίδης.

AΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου, Aντωνιάδης – Λίμπερο: Παντελή, Χρίστου – Αλλαγές: Βερεής, Ευσταθίου.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Μ. Αντώρκας