Προβάδισμα με διπλό ο ΑΠΟΕΛ

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ 2-3 (16-25, 25-21, 25-21, 19-25, 17-19)

Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση των πλεϊ άουτς και την παραμονή έκανε το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε μέσα στο Παραλίμνι την Ε.Ν.Π. με 3-2 σετ. Το ΑΠΟΕΛ προηγείται 2-1 στις νίκες και στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» θα ζητήσει την Τρίτη νίκη – πρόκριση για τις θέσεις 5-6.

Η Ε.Ν.Π. από την άλλη είναι με την «πλάτη στον τοίχο», αφού πρέπει να πάει στη Λευκωσία και να επιδιώξει τη νίκη – ισοφάριση για να φέρει τη σειρά ξανά στο Παραλίμνι. Ο αγώνας είχε πολλές ανατροπές αφού η Ε.Ν.Π. έκανε το 0-1, 2-1 και το ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 09-06 αλλά το ΑΠΟΕΛ έφερε το σετ στα μέτρα του, ισοφάρισε 14-14 και προηγήθηκε 14-17 και αύξησε σε 15-20 παρά το τάϊμ – άουτ του T. Galimberti. Το ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερο και «καθάρισε» 16-25 σε 25’, ανοίγοντας το σκορ στο Παραλίμνι.

Οι «βυσσινί» άρχισαν καλύτερα και στο δεύτερο σετ παίρνοντας ελαφρύ προβάδισμα 08-06. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως πάλι αντέδρασαν και ισοφάρισαν 09-09. Η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με δυο πόντους 14-12 αλλά το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο 16-15 και προηγήθηκε 17-18. Η Ένωση με μικρό σερί προηγήθηκε 22-19 παρά το γεγονός ότι ο κόουτς του ΑΠΟΕΛ Ν. Ρουμελιώτης κάλεσε σε τάϊμ – άουτ. Η Ένωση σε 29’ κέρδισε το ενδιαφέρον σετ 25-21 και ισοφάρισε 1-1.

Σε ένα άκρως ισορροπημένο τρίτο σετ, το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 07-08, αλλά η Ένωση προηγήθηκε 16-10 και διατήρησε το πάνω χέρι 22-15. Σε σερί 03-00 το ΑΠΟΕΛ μείωσε στο -4, 22-18. Η Ένωση τελικά πήρε το σετ με 25-19 σε 24’ και προηγήθηκε 2-1 σετ ανατρέποντας το σκορ.

Το ΑΠΟΕΛ με το βάρος του 1-2 μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 01-05, αλλά η Ε.Ν.Π. σχεδόν αμέσως μείωσε σε 05-07. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγείται 10-13 παρά το γεγονός ότι η Ε.Ν.Π. ήταν πολύ πιεστική. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα 12-16 και 14-19 οδεύοντας προς το 2-2. Η ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη αύξησε και άλλο 16-22 και κέρδισε τελικά με 19-25 σε 25’, ισοφαρίζοντας το ντέρμπι 2-2 σετ.

Το τάϊ – μπρέικ άρχισε ιδανικά για την Ε.Ν.Π. που προηγήθηκε 02-00. Μετά από πολύ ισορροπημένο σετ το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στην αλλαγή του τερέν 07-08, η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 09-08, αλλά το ΑΠΟΕΛ πήρε «γερό» προβάδισμα 09-11. Η Ε.Ν.Π. όμως προηγήθηκε 13-12, αλλά το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους 14-14. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 16-17 και κέρδισε 17-19 σε 25’ κερδίζοντας το παιχνίδι 2-3 σετ παίρνοντας προβάδισμα.

Ε.Ν.Π. (T. GALIBERTI): Μαρούλης, Σαράντης, Γεωργίου, Σαββιδης, Costa, Coutinho – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Παπανδρέου.

AΠΟΕΛ(N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Jansons. Vanags, Στρουγκάρεβιτς, Πέτρου, Dodic, Αντωνιάδης– Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές : Κυπριανού, , Παναγίδης, Σκορδής.