Στην Πάφο θα κριθεί η πρόκριση!

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ –Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (25-21, 26-24, 15-25, 20-25, 15-10)

Στην Πάφο και στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» θα κριθεί η πρόκριση στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών ανάμεσα σε Green Air Παφιακό και Νέα Σαλαμίνα. Τη Δευτέρα 14 Μαρτίου οι «ερυθρόλευκοι» κέρρδισαν στο τάϊ – μπρέικ με 3-2 σετ σε 122’ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και μείωσαν σε 2-1 νίκες. Πλέον στην Πάφο ο Green Air Παφιακός ψάχνει μια νίκη για την πρόκριση στους Τελικούς και η Νέα Σαλαμίνα δυο για να προκριθεί.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0, οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν 2-2 και όλα κρίθηκαν σε 17’ στο πέμπτο σετ υπέρ των γηπεδούχων.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο ζωντανά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 05-03 και το διατηρούσε 08-06. Η Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε το προβάδισμά της και κατάφερε να το αυξήσει στο +4, 14-10. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα ασφαλείας 19-15. O Green Air Παφιακός μείωσε σε 22-19, αλλά η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το σετ με 25-21 σε 24’ και προηγήθηκε 1-0.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε ξανά το προβάδισμα στο δεύτερο σετ 06-04 και διατήρησε το προβάδισμα 13-10. Η ομάδα της Πάφου μείωσε στο -2, 15-13, αλλά η βαρωσιώτικη ομάδα δεν έχασε το προβάδισμα 20-17. Ωστόσο, ο Green Air Παφιακός έκανε σερί και ισοφάρισε 21-21, αλλάζοντας τα δεδομένα. Σε ένα σετ που κρίθηκε στους έξτρα πόντους σε 31’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 26-24 και αύξησε σε 2-0 σετ.

Οι δυο ομάδες άρχισαν ισόπαλες το τρίτο σετ 03-03. Ο Green Air Παφιακός πήρε ένα γερό προβάδισμα 06-10 και 07-12 δείχνοντας να ελέγχει πλήρως τα δεδομένα. Η Νέα Σαλαμίνα όμως φάνηκε να επιστρέφει 10-13, αλλά η παφιακή ομάδα αύξησε στο +6, 13-19 και έγινε το φαβορί για να κερδίσει. Η ομάδα της Πάφου σε 23’ επικράτησε 15-25 σε 23’ και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Green Air Παφιακός μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 03-07 και 04-10 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και μείωσε στον πόντο 12-13, αλλά οι Παφίτες ξέφυγαν ξανά 14-17 και διατηρούσαν το προβάδισμα. Για να κερδίσουν 20-25 σε 27’ και να ισοφαρίσουν 2-2 σετ.

Στο τάϊ μπρέϊκ οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες σε μεγάλα σημεία του σετ 07-07, αλλά στη συνέχεια με ντεμαράζ η Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε με 12-08 και κέρδισε 15-10 σε 17’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Barreto, Balaque, Σαββίδης, Νικολάου, Παφίτης – Λίμπερο: Ιωάννου – Αλλαγές: Αχιλλέως, Γ. Χρυσοστόμου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Oικονομίδης, Ασπιώτης, Αcosta, Viller, Xρυσοστόμου, Ευσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου - Αλλαγές: Μιχαήλ.