Πρόκριση για Χρ. & Α Σαββίδη / Daria και ΜΟ

Σπουδαία μέρα για το δίδυμο Χρίστο και Αλέξη Σαββίδη στη Λουμπλιάνα. Οι δυο πετοσφαιριστές του Στάθη Χανδρινού πέτυχαν την πρώτη διεθνή τους νίκη σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18

Οι δυο αθλητές επικράτησαν των Ισραηλινών με 2-1 σετ (21-15, 15-21 και 15-09). Στη συνέχεια ητήθηκαν από  τους Αυστριακούς Ηammaberg/ Berg με 2-0 σετ (21-10, 21-13). Οι Χρ. Και Α. Σαββίδης τερμάτισαν στην 3η θέση του 7ου Ομίλου και το Σάββατο αντιμετωπίζουν τη Σουηδία με στόχο την πρόκριση στους «16».

Τέλειωσαν τον 'Ομιλο με ήττα στα σημεία

Με ήττα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον Α Όμιλο του Main Raound στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 οι Daria Gusarova και Μαρία Όλγα Σιαπάνη.

Οι δυο αθλήτριες έχασαν από τις Γερμανίδες Mantsch και Berndt με 2-1 σετ. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τα δυο πρώτα σετ με το ίδιο σκορ αφού χάσαμε το πρώτο σκορ 21-11, κερδισαμε το δεύτερο με 21-17 και χάσαμε στο τάϊ – μπρέικ με 15-13.

Ωστόσο, οι κοπέλες τερμάτισαν στη δεύτερη θέση και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση. Αντίπαλος το Σάββατο θα είναι η ομάδα της Σουηδίας.