Αποχαιρέτησε τους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

Η Χέμπαρ Πάζαρτζικ είναι η ομάδα που υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη φετινή ήττα, σε Ελλάδα κι Ευρώπη, καθώς πριν από μία εβδομάδα επικράτησε των «ερυθρόλευκων» στη Βουλγαρία με 3-1, στο πλαίσιο του γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League.

Απόψε, ο ίδιος αντίπαλος άφησε τους «ερυθρόλευκους» εκτός των ομίλων προς ίδιον όφελος, στον αγώνα-ρεβάνς στο «Μελίνα Μερκούρη», επικρατώντας με το ίδιο σκορ.

Η βουλγαρική ομάδα προηγήθηκε με 2-1 σετ (21-25, 25-23, 25-19) και τελείωσε με την πρόκριση, αφού ο Ολυμπιακός για να προκριθεί χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1 κι εν συνεχεία να κατακτήσει και το επιπλέον (χρυσό) σετ.

Στο τέταρτο σετ οι... αναπληρωματικοί ων φιλοξενούμενων νίκησαν τους... αναπληρωματικούς του Ολυμπιακού (25-23) και η Χέμπαρ έφτασε σε μια άξια πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας ηπειρωτικής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μέτρησε τρεις συνεχείς ήττες σε μια εβδομάδα, δύο από την Πάζαρζτικ και μία για το Λιγκ Καπ από τον ΠΑΟΚ, ενώ την Κυριακή παίζει στην Πυλαία με «Δικέφαλο» και χρειάζεται μόνο νίκη για να προκριθεί στα ημιτελικά.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Χεμπάρ προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγαιήλοβιτς 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 31% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/22 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 8 (4/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέριτς 12 (11/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 59% υπ. - 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Δαλακούρας 3 (3/6 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Εφραιμίδης 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ).

ΧΕΜΠΑΡ ΠΑΖΑΡΤΖΙΚ (Κόστα Μπλάνκο): Μασάρι 11 (11/25 επ., 67% υπ. - 67% άριστες), Γκιοργκίεφ 2 (2 μπλοκ), Γιοσίφοφ 9 (4/5 επ., 5 μπλοκ), Αλεξίεφ 19 (16/32 επ., 3 μπλοκ, 30% υπ. - 26% άριστες), Γκάντερ 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάρτεφ 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 50% υπ. - 40% άριστες), Καρακάσεφ (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Νέντσεφ 2 (2/2 επ.), Στάνεφ, Κράστεφ 1 (1/3 επ.), Σιμεόνοφ 2 (2/6 επ.).