Ανοιχτό παιχνίδι στο «Parc Olympique Lyonnais»

Με το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Λιόν και Παρί Σεν Ζερμέν στο «Parc Olympique Lyonnais» ολοκληρώνεται η 30η αγωνιστική στη Ligue 1. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 60 βαθμούς, με τους «Παριζιάνους» να υπερέχουν λόγω καλύτερης συγκομιδής.

1178: Olympique Lyonnais - Paris Saint-Germain FC 22:00 («Parc Olympique Lyonnais»)

Λιόν: Στο ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε η τελευταία αναμέτρηση της Λιόν στο «Auguste-Delaune» της Ρέιμς. Πάλι καλά θα πρέπει να λέει που κατάφερε στο τέλος να πάρει το βαθμό απ' αυτό το παιχνίδι. Στο 33' οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Καντεβέρε δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη και στο 90+1 ισοφάρισε σε 1-1, ένας βαθμός που διατήρησε τους «λιοναί» στη τρίτη θέση με 60 βαθμούς, όσους έχει και η επερχόμενη τους αντίπαλος.

Αγωνιστικά νέα: Δεν αναφέρονται προβλήματα τραυματισμών στην ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, ο οποίος μπορεί να επιλέξει τους 11 πιο έτοιμους για το αποψινό ντέρμπι.

Πιθανή ενδεκάδα: Λόπες, Ντε Σίλιο, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Ντουμπουά, Αουάρ, Μέντες, Πακετά, Εκαμπί, Ντεπάι, Καντεβέρε.

Παρί Σεν Ζερμέν: Την ήττα με ανατροπή από τη Ναντ δέχθηκε την Κυριακή (14/3) στην έδρα της η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι «παριζιάνοι» ευτύχισαν να προηγηθούν τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη η Ναντ με δύο γκολ στο 59' και 71' έφεραν τούμπα το ματς. Αυτή ήταν η 7η φετινή ήττα για την ομάδα του Παρισιού που ευτυχώς γι' αυτήν δεν νίκησε ούτε η Λιλ για να απομακρυνθεί βαθμολογικά. Πάντως σε αγώνα που έγινε την Τετάρτη (17/3) για το κύπελλο, επικράτησε εύκολα της Λιλ με 3-0 (Ικάρντι 9', Μπαπέ 41' πέν.,90+3') εντός και προκρίθηκε στα προημιτελικά του «Coupe de France».

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι τραυματίας Μπερνάτ (μπακ) και Νεϊμάρ (εξτρέμ). Αμφίβολος ο Ικάρντι (επιθετικός). Σε σχέση με τον αγώνα με τη Ναντ επιστρέφουν οι Φλορέντζι (μπακ), Ερέρα (χαφ) και Κιν (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Νάβας, Φλορέντζι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά, Γκουεγιέ, Παρέδες, Κιν, Βεράτι, Ντι Μαρία, Μπαπέ.

Προϊστορία: Στις τελευταίες 11 εντός έδρας αναμετρήσεις της με την Παρί, η Λιόν υπερέχει με πέντε νίκες, έναντι τριών των Παριζιάνων. Επίσης άλλα τρία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.