Διέλυσε την ΕΝΑΔ ο ΑΠΟΕΛ

Δελτίο Τύπου από τον ΑΠΟΕΛ για τη νίκη της ομάδας μπάσκετ γυναικών επί της ΕΝΑΔ.

Αναλυτικά:

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα καλαόσφαιρας Γυναικών του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι με την ΕΝΑΔ για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γαλαζοκίτρινες επικράτησαν πολύ εύκολα στο Λευκόθεο με 112-42 και πανηγύρισαν 2η τους νίκη. Η Βεατρική Ακαθιώτη πέτυχε 42 πόντους και ακολούθησαν οι Amber Brown και Ρεβέκκα Χριστοδούλου με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Την ερχόμενη Κυριακή 11 Νοεμβρίου η ομάδα μας θα φιλοξενηθεί από τον Άρη Λεμεσού.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας που μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και μέχρι το τέλος του 1ο δεκαλέπτου δημιούργησε μεγάλη διαφορά 27 πόντων (34-7).

Οι γαλαζοκίτρινες του κ. Nemanja Bjedov συνέχισαν να είναι αρκετά παραγωγικές στην επίθεση, διεύρυναν τη διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 65-25 υπέρ τους.

Το 2ο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ομάδα μας συνέχισε με την ίδια σοβαρότητα και συγκέντρωση και διπλασίασε τη διαφορά της. Στην 3η περίοδο ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε 3 μόλις πόντους, πέτυχε 28 και προηγήθηκε με 93-28, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο το προβάδισμα εκτοξεύτηκε στο +80, με το τελικό σκορ να είναι 112-43.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-7, 65-25, 93-28, 112-42

Nemanja Bjedov: Βεατρίκη Ακαθιώτη 42, Amber Brown 16, Tea Charlton 12, Ελένη Γεωργίου 4, Αθηνά Παπαγιάννη, Κατερίνα Γουάφα 6, Ίγκριτ Ακαθιώτη, Άντρη Παλάλα, Λύγια Ιωάννου 6, Αντωνία Νικηφόρου 3, Ρεβέκκα Χριστοδούλου 15, Κωνσταντίνα Κόνιαλη 8