Λύγισε στο τέλος η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων τα πήγε εξαιρετικά απέναντι στην πολύ ισχυρή Ολλανδία και κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο σκορ μέχρι τα πρώτα στάδια της δ’ περιόδου, ωστόσο στο τέλος «λύγισε» και γνώρισε την ήττα με 70-63. Τα παιδιά του Μιχάλη Ματσεντίδη τα πήγαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα πολύ καλά, διεκδικώντας μέχρι το φινάλε την νίκη.

Αρκετά θετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Κύπρος όπου κατάφερε να περιορίσει την Ολλανδία με καλή άμυνα. Με το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 15-12. Στην συνέχεια οι ολλανδοί ήταν βελτιωμένοι και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου έφεραν την διαφορά στους δέκα (40-30).

Η Κύπρος ήταν εκπληκτική στην γ’ περίοδο, καταφέρνοντας να ανατρέψει την διαφορά των δέκα πόντων και στο 27’ να προηγηθεί με 46-44. Μάλιστα η κυπριακή ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος της περιόδου (50-48).

Θετική ήταν η εικόνα της κυπριακής ομάδας στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, όπου στο 35’ ήταν πίσω στο σκορ με 59-58. Στο επόμενο δίλεπτο δυστυχώς ακολούθησαν επτά πόντοι για την Ολλανδία (66-58), ενώ με την λήξη του αγώνα η Κύπρος γνώρισε την ήττα με 70-63.

Πρώτοι σκόρερ για την Κύπρο ήταν οι Μάριος Κωνσταντίνου με 15 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Ζέιτ Μουόσα με επίσης 15 πόντους (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ 5 ασσίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Στέλιος Σοφοκλέους (13 πόντοι, 2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Σόλωνας Αγγελή (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Η επόμενη αναμέτρηση για την κυπριακή ομάδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (10/8) απέναντι στην επίσης πολύ δυνατή ομάδα της Γεωργίας, με τον αγώνα να ξεκινάει στις 14:45 και να μεταδίδεται ζωντανά σε live streaming.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 40-30, 48-50, 70-63