Πρόκριση στα ημιτελικά για την Εθνική Εφήβων

Μετά από την επικράτηση απέναντι στη Μολδαβία, η Εθνική Εφήβων διπλασίασε τις νίκες της στον πρώτο όμιλο κόντρα στη διοργανώτρια ομάδα του Αζερμπαϊτζάν με το ευρύ 78-48, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας της FIBA. Ως εκ τούτου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προκρίθηκε πανάξια στα ημιτελικά και πλέον ο Δημήτρης Κουκούρης θα έχει την ευκαιρία στον τρίτο αγώνα απέναντι στη Μάλτα να προβεί και σε κάποιες δοκιμές.

Η δεινότητα του Αρμακόλα από τη γραμμή του τριπόντου (ευστόχησε 6 φορές) σκοράροντας συνολικά 22 πόντους, σε συνδυασμό με τους 15 πόντους και τα 5 κλεψίματα του Τίγκα διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στην άνετη όπως εξελίχθηκε επικράτηση. Στο κάδρο της συνεισφοράς μπαίνουν και οι 11 πόντοι του Πάρη Χριστοδουλίδη, ο οποίος πήρε και 5 ριμπάουντ. Ουσιαστικά, η Εθνική έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από την πρώτη περίοδο όταν κυριάρχησε, φτάνοντας στο επί μέρους 24-2. Στη συνέχεια, αν και πάτησε φρένο στην 2η περίοδο, ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας το πάνω χέρι στο 2ο ημίχρονο. Πολύ καλό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον αιφνιδιασμό, αντλώντας από εκεί 24 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-2, 18-22, 18-7, 18-17