Ήττα από την Αυστρία για την Κύπρο

Την εκτός έδρας ήττα με 78-49 από την Αυστρία δέχθηκε η Εθνική Ανδρών για την 6η αγωνιστική της προ-προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στους γηπεδούχους και πρωτοπόρους του α’ γκρουπ, που πήραν και το εισιτήριο από τον συγκεκριμένο όμιλο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Αυστρία πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, με την Εθνική μας να διατηρείται κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (19-15), όμως στο δεύτερο οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στους 17 πόντους (37-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε τους 23 πόντους (58-35), για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με την Αυστρία να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 78-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 37-20, 58-35, 78-49

Αυστρία (Raoul Korner): Kaferle 4, Lanmuller 8 (1), Lohr 11 (3), Poljak 11 (2), Schott, Ersek 5 (1), Klepeisz 10 (2), Mbemba 10, Poeltl 10, Rados 4, Votsch, Vujosevic 5

Kύπρος (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Γιανναράς 11 (3), Μαντοβάνη, Μιχαήλ 9 (1), Πασιαλής 2, Σιμιτζής 14 (2), Ηλιάδης, Κουμής 2, Λοϊζίδης, Μουόσα 1, Παντελή, Στυλιανού 7 (1), Τίγκας 3