Επιβλητικός ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής απέναντι στην ΕΘΑ, στο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι ερυθροκίτρινοι επιβλήθηκαν με 96-78 της ομάδας της Έγκωμης και σε συνδυασμό με την ήττα της Πετρολίνα ΑΕΚ νωρίτερα από τον ΑΠΟΕΛ, έμεινε μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζέικ Ο’Μπράιεν με 31 πόντους (5 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Κεραυνός στο παιχνίδι αφού προηγήθηκε με 13-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια η ΕΘΑ μείωσε τη διαφορά, την οποία κατάφερε να κλείσει στους 7 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-20).

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την απόσταση από τους φιλοξενούμενους μέχρι τα μισά του δεύτερο δεκαλέπτου (39-31), ενώ στη συνέχεια έτρεξαν ένα 16-0 σερί, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 21 πόντους (52-31). Στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΕΘΑ συμμάζεψε κάπως την κατάσταση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 13 πόντους να τις χωρίζουν (52-39).

Ο Κεραυνός συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού μέχρι τα μισά του ήταν μπροστά με 24 πόντους (68-44), με την ΕΘΑ να μειώνει, με τρίποντο του Ορφανού, στους 19 στο τέλος (73-54). Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κεραυνό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 96-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 52-39, 73-54, 96-78.