Ο ΑΠΟΕΛ ο νικητής στο "γαλαζοκίτρινο" ντέρμπι

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο Στάδιο, όπου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε της ΕΚΑ ΑΕΛ με 96-67. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζάρβις Γκάρετ ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που κατάφερε έως το 7’ να προηγηθεί με 21-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους. Η λήξη της περιόδου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 29-16. Μέχρι τα μισά της β’ περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 17 πόντους (44-27). Στο ημίχρονο το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου διατήρησε το προβάδισμα του, με σκορ να πηγαίνει στο 58-42.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα της Λεμεσού, με αποτέλεσμα στα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά να φτάσει τους 27 πόντους (74-47). Μέχρι το τέλος της περιόδου η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, στους 30, πριν κλείσει και πάλι η ΑΕΛ στους 27 με τη λήξη της (86-59). Όλα είχαν κριθεί στο παιχνίδι, έτσι στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν μόλις 6 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (88-63). Έτσι φτάσαμε στο τελικό 96-67

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 58-42, 86-59,