Κέρδισε την Ομόνοια και επέστρεψε στις νίκες

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Κεραυνός Στροβόλου, αφού επικράτησε της Ομόνοιας με ..-.. για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα του Στροβόλου έφτασε τις 15 νίκες σε 16 αγώνες και κρατάει την διαφορά από την δεύτερη Πετρολίνα ΑΕΚ. Αντίθετα, η Ομόνοια σημείωσε την 11η ήττα της και παραμένει στην 7η θέση της βαθμολογίας. ACS MVP of the Game ήταν ο

Ισορροπημένα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι, με την Ομόνοια να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα στα μισά της πρώτης περιόδου (10-11). Το επόμενο τρίλεπτο ήταν άκαρπο, αφού καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να σκοράρει. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο (14-14).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με τον Κεραυνό να έχει ένα προβάδισμα τριών πόντων στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου (23-20). Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο τελευταίο μισό του πρώτο ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους (41-27).

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και άνοιξε την διαφορά στους 16 πόντους, που την διατήρησε μέχρι τα μισά της (50-34). Η Ομόνοια προσπάθησε να συμμαζέψει την διαφορά, όμως ο Κεραυνός έβρισκε τις λύσεις, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τη διαφορά στους 15 πόντους (57-42).

Η Ομόνοια μπήκε με διάθεση να επιστρέψει στο παιχνίδι, κράτησε τον Κεραυνό άποντο στα πρώτα πέντε λεπτά και μείωσε στους 5 πόντους (57-52). Ο Κεραυνός βρήκε τον καλό του εαυτό στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και έφτασε τελικά στη νίκη με 73-61

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 41-27, 57-42, 73-61

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Όντομ 13, Χάγκινς 7 (1), Στυλιανού 19 (5), Ρόρι 11, Ο'Μπράιεν 6, Γκραντ 15, Κινγκ 2, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης.

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης): Μπριτ 13 (1), Νίκολς 24, Μάρκου 2, Κάμπελ 10 (2), Τσάφι 10, Τρετιακόβ 2, Κερκ.