Διπλό για την ΑΕΛ στο Παραλίμνι

Μεγάλη νίκη, τη δεύτερή της στο πρωτάθλημα, πήρε στο Παραλίμνι η ΑΕΛ κερδίζοντας με 74-80 την Ένωση μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Έλιοτ Γουόλκερ με 29 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Στα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι με καλάθι, με τους γηπεδούχους στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου με δύο βολές του Γουίλιαμς και δύο δίποντα των Ντάραμ και Μπλάκσεαρ να υπερτερούν της μίας βολής που πέτυχε ενδιάμεσα η ΑΕΛ με τον Γουόλκερ και να κλείνουν το πρώτο σκέλος της αναμέτρησης με διαφορά έξι πόντων (15-9). Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 12' κατάφεραν να γυρίσουν το αποτέλεσμα και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το καλάθι του Γουόλκερ έφερε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (27-35), αλλά με τα καλάθια των Χόλις και Γουίλιαμς η Ένωση μείωσε στους τέσσερις πόντους (31-35).

Μετά το πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα (37-37), με την ΑΕΛ στη συνέχεια να παίρνει πάλι κεφάλι στο σκορ και στο 23' ήταν μπροστά με έξι πόντους (39-45). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας διαφορά πέντε πόντων (55-60).

Η ΑΕΛ διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου. Στο 35' ήταν μπροστά με επτά πόντους (69-62), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί οκτώ πόντων μπήκαν μπροστά (70-69), τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι», όμως, βρήκαν τις λύσεις και με τρίποντο του Εύζωνα και δύο βολές του Γουόλκερ πήραν εκ νέου προβάδισμα, 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με πέντε πόντους (72-75), ενώ το φινάλε το παιχνιδιού τους βρήκε νικητές με έξι πόντους διαφορά (74-80).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 31-35, 55-60, 74-79

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Μιχάλης Κακιούζης)

Χόλις 14 (2), Γουίλιαμς 24 (3), Ντάραμ 13 (1), Παπαδόπουλος 4, Μπλάκσεαρ 10, Χαραλάμπους 6 (2), Σέπος 3 (1), Άνκραμ