Επιστροφή στις νίκες για ΑΠΟΕΛ στο ντεμπούτο Παπαδόπουλου

Την τρίτη του νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League πήρε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος στο ντεμπούτο του Νικόλα Παπαδόπουλο στον πάγκο του, κέρδισε στο Λευκόθεο την ΕΚΑ ΑΕΛ με 66-52, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ντμίτρι Τόμπσον με 12 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο με εξαίρεση τη διαφορά πέντε πόντων στο 9’, για λογαριασμό της ΑΕΛ (14-19), στην υπόλοιπη διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την περίοδο τελικά να κλείνει με διαφορά ενός τρίποντου (16-19). Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού έκαναν αρχή στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί επτά πόντων και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά (16-26), όμως ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 15' πέτυχε την ανατροπή (27-26) μετά από τρίποντο του Μπόγιο. Από εκεί και πέρα, μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι με καλάθι, και τελικά ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά ενός καλαθιού (33-31).

Η ΑΕΛ στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου πήρε κεφάλι στο σκορ, όμως ο ΑΠΟΕΛ κρατήθηκε κοντά στο σκορ και στο 28' πέρασε ξανά μπροστά μετά το καλάθι του Τόμπσον (44-42). Η ομάδα της Λευκωσίας μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δημιούργησε διαφορά οκτώ πόντων (53-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ έκανε αρχή με καλάθι του Χάμιλτον, όμως στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ με σερί εννιά πόντων ανέβασε τη διαφορά στο +14 (62-48) μέχρι το 34', όση ήταν και με το άκουσμα της κόρνας για τη λήξη του παιχνιδιού (66-52).

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 33-31, 53-45, 66-52