Δύσκολη νίκη για τον Απόλλωνα στην Έγκωμη

Την τέταρτη του διαδοχική νίκη στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε ο Απόλλωνας, ο οποίος νίκησε δύσκολα μέσα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία την ΕΘΑ με 84-81. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Κορτέζ Ντάγκλας με 18 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΕΘΑ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι όπου στο 4’ ήταν μπροστά με 12-0, ενώ στο 8’ το σκορ πήγε στο 21-10. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Απόλλων μείωσε σε 26-18. Αντίθετη ήταν η εικόνα της β’ περιόδου, όπου οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 15:30 μείωσαν σε 32-31, ενώ στην συνέχεια με έξι σερί πόντους (τέσσερις ο Χάινς, δύο ο Οράιλι) προηγήθηκαν με 37-32. Με την λήξη του ημιχρόνου το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν μπροστά με 41-36.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στην γ’ περίοδο, όπου στο 25’ ήταν μπροστά με +13 (55-42), ενώ στο τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 62-49. Η ΕΘΑ παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο δ’ δεκάλεπτο. Μέχρι το 34’ οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 70-65, ενώ η πολύ θετική εικόνα της ομάδας του Γιώργου Μπιτζάνη συνεχίστηκε, όπου στο 38:30 το σκορ οδηγήθηκε στο ισόπαλο 76-76. Έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο. Στο 39:30 το σκορ ήταν στο 82-80 για τον Απόλλων, που στην συνέχεια με δύο ελεύθερες βολές του Στέφανου Ηλιάδη έκανε το 84-80, ενώ πριν την λήξη του αγώνα ο Χρίστος Παναγιώτου με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 84-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 36-41, 49-62, 81-84