Συντριβή του ΑΠΟΕΛ στη Γερμανία

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ στη Γερμανία, όπου δέχθηκε την ήττα από την Medi Bayreuth με 112-68, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής τoυ FIBA Europa Cup. Κορυφαίος για τους «γαλαζοκιτρίνους» ήταν ο Γιάννης Γιανναράς με 14 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

O ΑΠΟΕΛ, αν και πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι, μετά το τρίτο λεπτό δεν ακολούθησε το ρυθμό των γηπεδούχων που πήραν κεφάλι στο σκορ και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου δημιούργησαν διαφορά 14 πόντων (26-12). Μάλιστα, αύξησαν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-31).

Οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά του σκορ και μέχρι το τέλος του αγώνα έφθασαν σε τριψήφιο αριθμό πόντων και με διαφορά 44 πόντων από την ομάδα της Λευκωσίας (112-68).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 50-31, 79-51, 112-68