Νικηφόρο πέρασμα της ΕΘΑ από το Λευκόθεο (pics)

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Λευκωσίας, όπου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, νίκησε στο Λευκόθεο τον ΑΠΟΕΛ με 77-71. Η αναμέτρηση σε μεγάλα διαστήματα ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για την νίκη. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Πέτρος Παπάμιχαηλ που σημείωσε 20 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα αρχικά στάδια του και στο 5’ το σκορ ήταν στο 10-10, ενώ με την λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-16. Με την έναρξη του β’ δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πάλεψαν στο παρκέ, με το σκορ στο 16’ να είναι στο 33-32 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Οι ισορροπίες παρέμειναν στα ίδια επίπεδα μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου, όπου ΑΠΟΕΛ και ΕΘΑ σημείωσαν από επτά ακόμα πόντους (40-39).

Η ΕΘΑ μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 24’ κατάφερε να προηγηθεί με 51-50. Τέσσερα λεπτά πιο μετά, στο 28’, οι «κιτρινόμαυροι συνέχισαν να προηγούνται με ένα πόντο διαφορά (56-55), ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 59-56.

Στην δ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με 60-59 στο 30:30, με τέσσερις πόντους από τους Λαρόν και Γκάρετ. Έπειτα η ΕΘΑ κατάφερε να προηγηθεί ξανά και στο 35’ το σκορ είχε πάει στο 69-64, υπέρ των φιλοξενουμένων. Στο 38:30 η ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη ήταν μπροστά με 75-69, ενώ στην πορεία ο ΑΠΟΕΛ μείωσε με δύο ελεύθερες βολές του Κούφι σε 75-71. Έντεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο Πέτρος Παπάμιχαηλ με λέι απ έκανε το 77-71, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 40-39, 56-59, 71-77