Πέρασε νικηφόρα από την Πάφο ο ΑΠΟΕΛ

Τη δεύτερη του νίκη πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας εκτός έδρας του ΑΠΟΠ με 60-85 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα από τα αρχικά στάδια του αγώνα και το διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Για την ομάδα της Πάφου, αυτή είναι η δεύτερη φετινή ήττα. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ντέντι Λάρον με 15 πόντους (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξαιρετικά στον αγώνα και στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα δημιούργησαν διαφορά 11 πόντων (0-11), με την ομάδα της Πάφου να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στο 6:25 πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με επτά πόντους (14-21). Ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει στους πέντε την διαφορά (30-35) τρία λεπτά πριν από το σφύριγμα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως η ομάδα της Λευκωσίας μπόρεσε να διευρύνει ξανά το προβάδισμά της και να ανεβάσει τη διαφορά στους δέκα (33-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά από 3:30, ο ΑΠΟΠ πλησίασε στους οκτώ πόντους (41-49), όμως έπειτα ένα καλάθι του Λάρον και ένα τρίποντο του Κούνα άνοιξαν την ψαλίδα για τον ΑΠΟΕΛ που έκλεισε την περίοδο με 20 πόντους (48-68). Πλέον, τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους και οι «γαλαζοκίτρινοι» στο τέταρτο δεκάλεπτο ολοκλήρωσαν την επιτυχία τους κλείνοντας το παιχνίδι με διαφορά 25 πόντων (60-85).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 33-43, 48-68, 60-85