Ασταμάτητο το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Τη νικηφόρα πορεία του στο φετινό πανεπιστημιακό πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας συνεχίζει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, όπου κέρδισε το Πανεπιστήμιο Κύπρου με 82-70. Εδώ και κάποιες αγωνιστικές, το πρωτάθλημα βέβαια, έχει κριθεί με την ομάδα του Λούη Σιακαλλή να επιστρέφει στην κορυφή του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με τους φοιτητές-αθλητές να απολαμβάνουν τον αγώνα σε αθλητοπρεπή πλαίσια. Εξ αρχής όμως, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσπάθησε να δείξει την ανωτερότητα του έχοντας συνέχεια έστω και μικρό προβάδισμα στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Σιακαλλή να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (24-23), ενώ το ημίχρονο έκλεισε περίπου στο ίδιο τέμπο (42-40).

Στην επανάληψη, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με μπροστάρη τον Στέλιο Σοφοκλέους, ανέβασε στροφές και διαφορά (58-54), με το κρατικό Πανεπιστήμιο βέβαια να παραμένει στο κόλπο χάρις κυρίως τον οίστρο του Ανδρέα Κωνσταντίνου. Στο τέλος, το παιχνίδι κρίθηκε στο νήμα, με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να έχει πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και να παίρνει άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνος. Στον άλλο αγώνα της ημέρας, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο παρουσιάστηκε ιδιαίτερα δυνατό και κέρδισε το Frederick με 72-41.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-23, 18-17, 16-14, 24-16

ΠΑΝ. ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ: Οικονομίδης 17 (2), Σαρουσαββίδης 10 (2), Αποστολίδης 16 (4), Χατζησοφρωνίου, Σοφοκλέους 15, Νεοφύτου 9 (1), Τουμαγιάν, Δημητρακόπουλος, Τσιέλεπας 7, Λουκά, Σάββα 8.

ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ: Κουκουλής 6 (2), Πογιατζής 10 (2), Αγαπίου, Βατυλιώτης 4, Ηρακλέους 6 (2), Παπαδημητρίου 11, Ρωμανίδης, Κωνσταντίνου 33, Ορφανός, Χριστοφίδης, Ανθυμιάδης, Κωσταράς.