Τέταρτη σερί νίκη η ΕΘΑ

Με νίκη για την ΕΘΑ, άνοιξε η αυλαία του 2ου γύρου για την 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς η ομάδα της Έγκωμης, κέρδισε μέσα στο Παραλίμνι τη γηπεδούχο ομάδα της Ένωσης με 80-60.

Αυτή ήταν η 4η φετινή νίκη για τους κιτρινόμαυρους, ενώ η Ένωση παρέμεινε στην 11η θέση της βαθμολογίας, με μια νίκη στο ενεργητικό της σε 11 αγώνες.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Stevenson (8/12 βολές, 9/14 δίποντα, 20 ριμπάουντ)

Παρότι στο ξεκίνημα η ΕΘΑ είχε προηγηθεί με 9-3, στη συνέχεια η Ένωση με 8-0 σερί προσπέρασε με 11-9 και από το σημείο εκείνο, ως και την ολοκλήρωση του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης, το παιχνίδι πήρε έναν αργό ρυθμό, με την ΕΘΑ να ανακτά το προβάδισμα και στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 16-15.

Στη 2η περίοδο, η ΕΘΑ πήρε προβάδισμα με 28-22 λίγο πριν το 14`, αλλά στη συνέχεια και πάλι η Ένωση δημιούργησε σερί, τη φορά αυτή με 7-0, για να περάσει μπροστά με 29-28, λίγο πριν το 15`. Από πλευράς γηπεδούχων, ήταν ο Cheeseman που έδινε τις περισσότερες λύσεις και από την ΕΘΑ, ο Reed, που ήταν καταλυτικός για την ομάδα του στην επίθεση.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στο τέλος του ημιχρόνου, η Ένωση προηγήθηκε με 37-36.

Καλύτερο ξεκίνημα για την ΕΘΑ στην αρχή της 3ης περιόδου, καθώς προηγήθηκε με 43-39, ενώ με κύριο της όπλο τη δυνατή άμυνα σε αυτά τα χρονικά σημεία του αγώνα, στη συνέχεια απέκτησε προβάδισμα με +9, όταν προηγήθηκε με 54-45.

Ακολούθως, το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, έφθασε στο +13 (58-45) και τα πράγματα δυσκόλευαν για την Ένωση, που έψαχνε τρόπο για να αντιδράσει, αλλά στο 30` η ΕΘΑ είχε το προβάδισμα με 62-48.

Σταθερά πάνω από το +12, κράτησε στις αρχές της 4ης περιόδου το προβάδισμα η ΕΘΑ και όσο περνούσε η ώρα, τόσο και πιο κοντά βρισκόταν στη νίκη, παρά το ότι η Ένωση έδειξε διάθεση για να αντιδράσει.

Στο 35`, οι κιτρινόμαυροι ήταν μπροστά με 71-55 και ουσιαστικά, είχαν εξασφαλίσει τη νίκη από το σημείο εκείνο, μιας και στα τελικά χρονικά σημεία η Ένωση δεν κατάφερε να απειλήσει.

Το τελικό σκορ ήταν 80-60.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 37-36, 48-62, 60-80.

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Παναγιώτης Τρισόκας): Cheeseman 16 (1), Henderson 8 (1), Χαραλάμπους 8 (2), Παπαγεωργίου 6 (2), Robertson 2, Abram 9, Ισαάκ, Παναγιώτου 6 (2), Αλεξάνδρου 3 (1), Δ. Χ`Κωνσταντής 2, Νικολάου, Κ. Χ`Κωνσταντής.

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χ` Κώστας 5 (1), Hightower 5 (1), Νεοφύτου 1, Reed 27 (3), Stevenson 26, Clemons 10 (1), Παρασκευά 1, Βατυλιώτης, Farisoglu, Καραμπατάκης 3 (1), Ορφανός, Κυριακίδης 2.