Εκτός έδρας επιτυχία επί της ΠΑΕΕΚ

Την τρίτη της νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε η ΕΘΑ παίρνοντας το διπλό επί της ΠΑΕΕΚ με 108-94 στο Λευκόθεο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ΕΘΑ με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού πέτυχε το πρώτο καλάθι με τον Stevenson, με την ΠΑΕΕΚ με καλάθι του Ikpe και δυο βολές του Day να μπαίνει μπροστά στο σκορ (4-2). Η ομάδα της Έγκωμης πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 8' με το τρίποντο του Χατζηκώστα (20-22), απάντησε ο Sanders με τον ίδιο τρόπο (23-22), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με δυο καλάθια από τον Κωνσταντίνου (23-26).

Στο 12' ο Ιερωνυμίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 34-33, ενώ στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου με τη βολή του Day υπήρχε ισοπαλία 41-41. Στη συνέχεια η ΕΘΑ έφτιαξε σερί οκτώ πόντων που ολοκληρώθηκε στο 17' με το τρίποντο του Κυριακίδη (41-49). Στο 19' η ΠΑΕΕΚ με καλάθια των Ανδρέου και Ikpe μείωσε στους τέσσερις (47-51), όση ήταν και η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έκλεισε με ένα καλάθι για κάθε ομάδα από τους Reed για την ΕΘΑ και Ikpe για την ΠΑΕΕΚ (49-53).

Στο 24' μετά τις δυο βολές του Day τις δυο ομάδες χώριζαν τρεις πόντοι (60-63), με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στη συνέχεια με ένα σερί 20 πόντων και στο 29' με το τρίποντο του Κυριακίδη ήταν μπροστά με 23 πόντους (60-83). Η διαφορά μειώθηκε κατά έναν πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-85).

Η διαφορά ήταν περίπου στα ίδια επίπεδα μέχρι το 38', όταν με τρίποντο ο Farisoglu έκανε το 108-85 για την ΕΘΑ, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σερί εννέα πόντων για την ΠΑΕΕΚ με το καλάθι του Γαβριήλ προς το φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 108-94 στη νίκη της ομάδας της Έγκωμης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 49-53, 63-85, 94-108