Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στην Ιταλία ο Κεραυνός

Πάλεψε, εκτός έδρας, απέναντι στην Ιtelym Varese ο Κεραυνός, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 97-90, για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup.

H Varese πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Shahid, ενώ στο 6' με το τρίποντο του Brown έφερε τη διαφορά στους 15 πόντους (23-8). Ακολούθησε σερί επτά πόντων για τον Κεραυνό που στο 8' μείωσε σε 23-15 με το τρίποντο του Spencer, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Τίγκα (28-22).

Στο 13' η ομάδα του Στροβόλου πήρε κεφάλι στο σκορ με το δίποντο του Reynolds (31-32), με τη διαφορά τρεισήμισι λεπτά πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου να είναι στους δύο πόντους (40-38) μετά το καλάθι του Τίγκα. Στο 19' ο Ulaneo με δύο βολές έκανε για λογαριασμό των γηπεδούχων το 49-42, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 22' οι «ερυθροκίτρινοι» έμειναν οκτώ πόντους πίσω (52-44) από τρίποντο του McDermott, όμως με σερί οκτώ πόντων που έκλεισε δίποντο του Taylor στο 24' μείωσαν στους δύο (52-50). Στο 27' με δυο εύστοχες βολές από τον Spencer ήρθε η ισοφάριση 58-58, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με εννέα πόντους (70-61).

H διαφορά παρέμεινε στα ίδια με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, με τον Κεραυνό να μειώνει κατά δύο πόντους, πετυχαίνοντας 29 πόντους έναντι 27 της ιταλικής ομάδας, για να σχηματιστεί το τελικό σκορ 97-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 49-42, 70-61, 97-90

Ιtelym Varese (Thomas Michael Bialaszewski)

Assui 5 (1), Shahid 17 (2), Ulaneo 7, Virginio, Zhao 12 (2), Brown 14 (3), Cauley-Stein 12, Librizzi 3 (1), McDermott 14 (1), Woldetensae 13 (2)