Ο πρώτος τίτλος «βάφτηκε» κιτρινοπράσινος!

Με τελικό σκορ 60-58 η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε της Ανόρθωσης και κατέκτησε τον πρώτο τίτλος της χρονιάς σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το παιχνίδι:

Αν και οι «κιτρινοπράσινοι» μπήκαν ιδανικά στο ξεκίνημα, στην πορεία η «Κυρία» ισορρόπησε, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την ΑΕΚ να προηγείται μόλις με 1 βαθμό (24-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και κατάφερε να μπει μπροστά στκο σκορ με 43-36 ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 48-44.

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με τις δύο ομάδες να έχουν χαμένες βολές και την ομάδα της Αμμοχώστου να χάνει την ευκαιρία μέσω λέι-απ για ισοφάριση.

Το τελικό σκορ ήταν 60-58 υπέρ της ΑΕΚ, με την ομάδα της Λάρνακας να ξεκινάει την σεζόν με τίτλο.