Νίκη στο φινάλε για τον ΑΠΟΠ

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΠΟΠ που πήρε το έκτο ροζ φύλλο του, κερδίζοντας εντός έδρας με 59-54 την Ένωση σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα της Πάφου ο Jalen Seegars με 15 πόντους, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Ε.Ν. Παραλιμνίου μπήκε με σερί έξι πόντων με τέσσερις πόντους από τον Σολωμού και δυο από τον Ford στο πρώτο λεπτό, με τον ΑΠΟΠ στο 7' να ισοφαρίζει σε 9-9 με το καλάθι του Mc Laughlin. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα είχαν οι φιλοξενούμενοι με διαφορά τριών πόντων (16-19).

Οι γηπεδούχοι πήραν πρώτη φορά προβάδισμα στο 13' με το τρίποντο από τον Seegars (19-17) και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (28-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Cook για τους βυσσινί (28-29), που δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου προηγούνταν με επτά πόντους (37-44) μετά από καλάθι του ίδιου καλαθοσφαιριστή. Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για την ομάδα της Πάφου που στο 29' μπήκε μπροστά με το δίποντο του Seegars (45-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε συνεχής εναλλαγή στο σκορ και μέχρι το 39' το σκορ ήταν στην ισοπαλία 54-54. Το τρίποντο του Jaqualyn και το λέι απ του Δημητρίου στο τελευταίο λεπτό έδωσε τη νίκη 59-54 στον ΑΠΟΠ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 28-26, 45-44, 59-54