Επίδειξη δύναμης από την Ανόρθωση!

Με νίκη της Ανόρθωσης, ολοκληρώθηκε το πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, επικράτησε της ΕΘΑ με 77-37, φθάνοντας έτσι στην 9ης της νίκη σε 18 αγώνες, ενώ η ΕΘΑ δέχθηκε την 1η φετινή της ήττα.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Paulicap (10 πόντοι, 2/5 βολές, 4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ)

Η μετέπειτα νικήτρια, πήρε από την αρχή το προβάδισμα (8-0) και παρά το ότι στη συνέχεια η ΕΘΑ βρήκε κάποιες λύσεις, χάριν στις οποίες μείωσε σε 12-6, ακολούθησε ένα σερί της γηπεδούχου με 10-0 και έτσι, στο 10λεπτο προηγήθηκε με 22-6.

Η Ανόρθωση συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά και στις αρχές της 2ης περιόδου και το προβάδισμα της, ξεπέρασε τους 20 πόντους, όταν προηγήθηκε με 33-12 στο 14`, ενώ η ψαλίδα άνοιξε και άλλο στη συνέχεια και έτσι, με τη λήξη του ημιχρόνου, η Ανόρθωση, ήταν μπροστά με 44-21.

Όμοιο το σκηνικό και στην 3η περίοδο, όπως και στις δυο προηγούμενες. Η γηπεδούχος συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, χάριν στην υπεροπλία της, τη στιγμή που οι Κύπριοι παίκτες της ΕΘΑ, προσπαθούσαν για το καλύτερο. Στο 30`, η Ανόρθωση, είχε το προβάδισμα με 62-25.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (66-25) ενώ το χρονικό διάστημα που απέμενε, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ανόρθωση να κερδίζει τελικά το παιχνίδι με

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-06, 44-21, 62-25, 77-37.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Βάρσος 6 (2), Sanadze 11 (1), Davis 19 (1), Τομπάζος 3 (1), Paulicap 10, Freeman 6, Ελευθερίου 10 (2), Κωνσταντίνου 7, Βύρωνος 5 (1), Αντωνίου.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου 2, Χριστοδουλίδης 11, Ορφανός 5 (1), Νεοφύτου 10 (2), Κυριακίδης 9, Μαμαλίγκας, Γεωργίου, Χριστοδούλου, Γκόρμαν, Μαυρομιχάλης, Χριστοφόρου, Μάτσης.