Νικητής ο Άρης στο φιλικό με τον ΑΠΟΕΛ

Ο Άρης επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 104-72 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στη Λευκωσία στηριζόμενος στην εξαιρετική απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο.

Το επιμέρους σκορ των «κίτρινων» στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 61-32 καθώς σ’ αυτό το διάστημα είχαν επιθετική πολυφωνία είτε μέσα από τη ρακέτα με τον Βασίλη Καββαδά είτε από μακρινή απόσταση με τους Χόρκλερ, Χάγκινς. Ο ΑΠΟΕΛ είχε ανταγωνιστική παρουσία μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος του οποίου είχε το προβάδισμα με 42-41. Στην 3η περίοδο ο Αρης άρχισε να χτίζει διαφορά από τα μέσα αυτής με τους Νότε, Καββαδά, Νετζήπογλου να κάνουν τη διαφορά και με 13-0 σερί προηγήθηκαν στο τέλος της με 58-72.

Με το μακρινό σουτ να αποτελεί τον σταθερό συνοδοιπόρο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24 πόντους στις αρχές της τελευταίας περιόδου και εγκαταστάθηκε σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-41, 58-72, 74-102

ΑΠΟΕΛ: Σοφοκλέους, Σιμιτζής 13 (3), Γιανναράς, Χένρι 15 (2), Κοιλάρας 9 (3), Παπαμιχαήλ, Κούμης, Ότρεϊ 8, Θίμποντο 9, Κόνιεβιτς 20 (4).

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 17 (4/8τρ.), Γκούντγουιν 7 (5ρ.), Τολιόπουλος 13 (3/5υτ., 5ρ., 6ασ.), Σχίζας 2, Καββαδάς 16 (11ρ., 2κοψ.), Φίλλιος, Νότε 22 (3/7τρ., 7ρ., 5ασ.), Σιδηροηλίας 4, Σιδέρης, Νετζήπογλου 14 (4ρ., 2κλ.), Χαβαλές, Χάγκινς 7 (1τρ., 3ρ., 8ασ., 3κλ.).