Κυπελλούχος η Πετρολίνα ΑΕΚ!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ με 77-59 κέρδισε στον σημερινό τελικό με αντίπαλο τον Κεραυνό, με τους Λαρνακείς να είναι καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να πανηγυρίζουν στο τέλος στο ”Στάδιο Ελευθερίας” το 3ο κύπελλο στην ιστορία της ομάδας τους.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πανηγυρίζει το κύπελλο για τη σεζόν 2020-21, μετά τη νίκη της με 77-59 επί του Κεραυνού στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League που έγινε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.

Για την ομάδα της Λάρνακας, η οποία συμμετείχε στον πέμπτο σερί τελικό κυπέλλου στην ιστορία της, αυτός είναι ο τρίτος τίτλος κυπέλλου που βάζει στην τροπαιοθήκη της, καθώς το σήκωσε άλλες δύο φορές (2017, 2018).

Στην πορεία της μέχρι να βρεθεί στον τελικό, όπου σήκωσε τελικά την κούπα, η ΑΕΚ είχε αποκλείσει την ΕΑΣ Ομόνοια με 86-79 και τον Απόλλων Century 21 με 79-61.

Στον σημερινό αγώνα, στον οποίο οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν ανεβάσει ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο οπότε κι έκαναν τη διαφορά, ΜVP αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε με 15 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κουέντιν Σνάιντερ με 19 πόντους (6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Ιάκωβος Παντελή με 12 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ).

Ο Κεραυνός έκανε ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο με δύο καλάθια του Γουίλιαμσον, για να ακολουθήσει σερί εννέα πόντων της ΑΕΚ και στο 4' με το τρίποντο του Γιανναρά έκανε το 9-4. Στο 8' με τρίποντο ο Ροζέλ έβαλε ξανά μπροστά τον Κεραυνό (11-12) κι έπειτα το προβάδισμα άλλαζε χέρια, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με την ΑΕΚ να προηγείται με έναν πόντο (17-16).

Η ομάδα της Λάρνακας στο 12' με τη βολή του Σνάιντερ ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (23-16) και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (32-26).

Η ΑΕΚ έκανε πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο ανοίγοντας τις αποστάσεις από τους «ερυθροκίτρινους». Η διαφορά έφθασε μέχρι τους 20 πόντους με το τρίποντο του Παντελή στο 28' (55-35), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στους 16 (57-41). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα της Λάρνακας απλά κράτησε την υπέρ της διαφορά ασφαλείας, κερδίζοντας εν τέλει το παιχνίδι με σκορ 77-59 και πήρε τον τίτλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 32-26, 57-41, 77-59