Νικήτρια και στην όγδοη θέση η ΕΘΑ

H EΘΑ αναδείχθηκε νικήτρια και στο δεύτερο αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ, επικρατώντας στο «Νίκος Σολωμονίδης» με 94-63 και έτσι με δύο νίκες πήρε την όγδοη θέση στη βαθμολογία της ΟΠΑΠ Basket League, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» την ένατη.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζόναθαν Χάτσον με 31 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασσίστ), ενώ τον ακολούθησε σε επίδοση ο Έντεν Σάμουελ Γιούινγκ με 24 πόντους (1 τρίποντο, 18 ριμπάουντ και 2 ασσίστ).

Η ΕΘΑ πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα με διαφορά 16 πόντων (14-30), ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου την αύξησε κατά πέντε πόντους (32-53). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ (47-79), για να μειώσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατά έναν πόντο για να έρθει το τελικό 94-63.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα της Έγκωμης είχε επικρατήσει και στο πρώτο σκέλος των αναμετρήσεων με 90-56 στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-30, 32-53,  47-79, 63-94