Και στην Κίνα θα είναι ωραία!

Η Ελλάδα «αγκάλιασε» την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο (2019) της Κίνας νικώντας την Σερβία στην Κρήτη σε ματς - θρίλερ (70-63)! Σπουδαία εμφάνιση του Μπουρούση, διψήφιοι οι Καλάθης, Σλούκας, Πρίντεζης.

Μεγάλη νίκη για τη γαλανόλευκη. Με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη (15π., 5ρ., 5ασ.), Κώστα Σλούκα (11π., 5ρ., 4ασ.), Γιώργο Πρίντεζη (15π.) και Γιάννη Μπουρούση (9π., 10ρ., 8ασ.) η «επίσημη αγαπημένη» έφτασε σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, που την έστειλε με το... 1,5 πόδι στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στην ουσία, η Ελλάδα έχει πλέον 7-0 ρεκόρ και θέλει μόλις μία νίκη στα πέντε επόμενα παιχνίδια της για είναι και μαθηματικά στο μεγάλο ραντεβού του 2019!

Από την άλλη, οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, το οποίο είχε τεράστια βαθμολογική σημασία για τους ίδιους, αλλά έχασαν πολλές ευκαιρίες έξω από τα 6,75μ. (7/26 3π.) και είδαν τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να χαραμίζει σερί μεγάλα σουτ (3/7 2π., 3/12 3π.).

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους «πλάβι» να μην εκμεταλλεύονται τα μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ τους (9-8). Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε καλά το ματς (8π., 2ασ. στο 8'), με τον Γιώργο Πρίντεζη να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα (6π. στο 10'). Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 16-18, παρά τα 3/10 τρίποντα των φιλοξενούμενων. Να σημειώσουμε πως η Ελλάδα παρατάχθηκε σε όλη την πρώτη περίοδο με ένα γκαρντ στο παρκέ (Καλάθη ή Σλούκα).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έριξε ταυτόχρονα το δίδυμο Καλάθη - Σλούκα, αλλά ο γκαρντ του Παναθηναϊκού πήγε στον πάγκο στο 13' έχοντας 3 φάουλ. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς παρέμειναν άστοχοι, σε γενικές γραμμές, άλλα κάνοντας... θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (9 στο 15') είχαν μικρά προβαδίσματα (21-24). Όμως, η Ελλάδα έκανε το... ξέσπασμά της στο φινάλε του ημιχρόνου με διαδοχικά τρίποντα από τον Κώστα Σλούκα (8π.) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (6π.), που διαμόρφωσαν το 35-32 του 20'. Πρώτος σκόρερ των Σέρβων ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (12π. με 5/13 σουτ), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 7 πόντους και 4 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο μέρος, όμως χρησιμοποιήθηκε στην επανάληψη, έβγαλε ενέργεια, έπαιξε καλές άμυνες και μαζί με τον ανεβασμένο Μπουρούση έστειλαν την Ελλάδα στο +10 (42-32), βάζοντας προβλήματα στον Τζόρτζεβιτς, που ανακάτεψε την τράπουλα. Μάλιστα, η Ελλάδα συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» μέχρι το 25' (45-34), έχοντας 9/16 τρίποντα. Ωστόσο, το «γαλανόλευκο» ροτέισιον δεν βγήκε στο τεχνικό επιτελείο, με τους Σέρβους να κάνουν τη δική τους αντεπίθεση και να... ροκανίζουν ξανά τη διαφορά (51-47 στο 30').

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η τριπλέτα Καλάθη - Σλούκα - Πρίντεζη οδηγούσε την Ελλάδα (61-57 στο 35'), αλλά οι Σέρβοι έδειχναν πως δεν έχουν διάθεση να... παραδοθούν. Έτσι, το ντέρμπι καλά κρατούσε, με την «επίσημη αγαπημένη» να έχει μερικά παράπονα από τη διαιτησία. Λύσεις, όμως, έδινε και ο Μπουρούσης, παρά τα 4 φάουλ του (63-57 στο 36'). Έτσι, η «γαλανόλευκη» συνέχισε να έχει τον έλεγχο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι σπαταλούσαν «μεγάλα» σουτ, με το τελικό 70-63 να στέλνει την Ελλάδα... αγκαλιά με την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα Δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63

Από: sdna.gr